Astronautja e parë arabe arrin në stacionin hapësinor

1 minute, 19 seconds Read

Astronautja e parë femër arabe që shkoi në hapësirë, ​​ka mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

Rayyanah Barnawi është një nga dy sauditët në misionin e dytë privat të Axiom Space, që u ngrit me një raketë SpaceX Falcon 9 nga SHBA të dielën.

Gjatë 10 ditëve të saj të planifikuara në orbitë në ISS, shkencëtarja 34-vjeçare biomjekësore planifikon të kryejë kërkime për kancerin e qelizave staminale dhe të gjirit.

Ajo shpreson të frymëzojë gratë nga të gjitha vendet në Lindjen e Mesme, transmeton Telegrafi.

Në një video të filmuar në hapësirë ​​para se të arrinte në ISS, ajo tha: “Për njerëzit në mbarë botën, e ardhmja është shumë e ndritshme. Unë do të doja që ju të ëndërroni, të besoni në veten dhe në njerëzimin”.

Barnawi i është bashkuar në Misionin Axiom 2 kolegu i misionit saudit Ali Alqarni, astronauti i dytë mashkull nga mbretëria e Gjirit që shkoi në hapësirë, dhe dy amerikanë, komandanti Peggy Whitson dhe piloti John Shoffner.

Ekuipazhi udhëtoi në hapësirë ​​brenda anijes kozmike Dragon të SpaceX, e cila u ul në majë të raketës Falcon 9 të lëshuar nga Qendra Hapësinore Kennedy në Cape Canaveral, Florida. /Telegrafi/

Publikime te ngjashme