Arroganca e Vuçiqit shfaqet edhe në Bruksel, kur u pyet pse e ka uruar Putinin?

0 minutes, 48 seconds Read

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq është pyetur në Bruksel rreth urimit që i ka dërguar Presidentit të Rusisë Vladimir Putin me rastin e rizgjedhjes në krye të shtetit të tij.

“Unë e uroj kë të dua në interesin më të mirë të Republikës së Serbisë dhe gjithmonë duke mbrojtur interesat e Serbisë. Dhe kjo është puna ime dhe do të vazhdoj ta bëj, nuk jam shërbëtor i askujt, e dua vendin tim më shumë se çdo gjë në botë dhe veproj si president i pavarur dhe i pavarur i një vendi që merr vendime në interesin më të mirë të vetes dhe qytetarët e saj”, tha Vuçiq.

Serbia ka ruajtur raporte të mira me Rusinë përkundër presionit nga Perëndimi që t’i vendos sanksione asaj për shkak të luftës në Ukrainë.

Ministri i Jashtëm serb në largim Ivica Daçiq madje sot është duke qëndruar në Moskë.

Publikime te ngjashme