Anija ruse ishte shkatërruar vitin e kaluar, komandanti i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase publikoi pamje të fundosjes së “Saratov”

1 minute, 38 seconds Read

Valery Zaluzhny, Komandanti Suprem i Forcave të Armatosura të Ukrainës, njoftoi se një vit më parë trupat që drejton kanë shkatërruar anijen ruse Saratov në portin e qytetit të Berdyansk. Pushtuesit vetëm pak kohë më parë konfirmuan humbjen e anijes.

“Një vit më parë, më 24 mars 2022, Forcat e Armatosura të Ukrainës kryen një sulm me raketa në bazën ruse në portin e pushtuar të Berdyanskut. Anija e madhe, Orsk, Caesar Kunikov, Novocherkassk u dëmtuan ndërsa u shkatërrua anija Saratov”, ka pohuar ai.

Komandanti ukrainas theksoi se miti i pathyeshmërisë së flotës ruse u shkatërrua nga sulmet e sakta.

“Miti i pathyeshmërisë së flotës ruse u shkatërrua nga sulmet e sakta të Forcave të Armatosura të Ukrainës. Kjo dëshmoi edhe një herë një fakt të pamohueshëm: armiku nuk do të njohë paqen në tokën ukrainase, as në tokë e as në det”, pohoi Zaluzhny.

Ndërkohë, rusët konfirmuan humbjen e anijes gjatë operacioneve luftarake vetëm në përvjetorin e shkatërrimit të anijes pranë qytetit të Sevastopolit, që është selia e flotës ruse të Detit të Zi.

Në hapjen e pllakës përkujtimore kushtuar marinarëve të rënë të anijeve zbarkuese, komandanti i bazës detare të Krimesë, Felix Menkov, i emëruar nga Rusia, deklaroi se anija “shkatërruar gjatë operacioneve luftarake”.

“Një vit më parë, gjatë operacioneve luftarake, ne humbëm një anije sulmuese amfibe, anijen sulmuese luftarake amfibe Saratov. Ne humbëm gjithashtu ekuipazhet e anijeve Saratov, Novocherkassk dhe Cezar Kunikov”, tha Menkov.

Ky është konfirmimi i parë zyrtar i humbjes së një anijeje gjatë operacioneve luftarake. Më parë, ushtria ruse mohoi humbjet.

Kompania amerikane Maxar Technologies tregoi imazhe satelitore të anijes së madhe të shkatërruar Saratov. Pushtuesit rusë e gjetën anijen e fundosur dhe e dërguan në Krimenë e pushtuar për mirëmbajtje.

Publikime te ngjashme