Beograd 06. februar 2023. Predsednik Republike Srbije sastao se sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslavom Lajčakom Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Analisti serb thotë se Perëndimi po tregohet shumë tolerant ndaj lëvizjeve të Vuçiçit në rajon, e nga të cilat po përfiton Rusia

3 minutes, 49 seconds Read

Në një javë, presidenti serb Aleksandar mori kritika të ashpra nga mediat përkatëse perëndimore, ndërsa politikanët perëndimorë dërguan një letër ku kritikonin Vuçiqin për qasjen e tij ndaj problemit të Kosovës.

Ndonëse në një moment mori lëvdata të mëdha dhe kishte bashkëpunim të pandërprerë me Perëndimin, Vuçiq sërish hasi në një sërë kritikash nga partnerët perëndimorë. Këtë herë ato janë më specifike.

Analistët në Serbi pohojnë se ka sinjale serioze nga perëndimi që mund të çojnë në pasoja afatgjata për Beogradin.

Në më pak se shtatë ditë Aleksandar Vuçiq mbushi rubrikat e mediave të njohura botërore.

Spiegel” gjerman e quajti atë një kukull nga Beogradi, “një njeri që ka gjithçka që duhet për t’u bërë zjarrvënës”, duke aluduar se ai është një faktor jostabiliteti dhe grindjeje në Ballkanin Perëndimor të paqëndrueshëm politikisht.

Kjo gazetë kujton se mijëra njerëz që protestojnë me muaj kundër liderit autokratik Aleksandar Vuçiq dhe se kursi i politikës së jashtme të marionetistëve nga Beogradi është “si të ecësh në një litar të ngushtë”.

Kritika të ashpra pati edhe CNN, i cili u shpjegoi lexuesve se qasja e Perëndimit është e tillë që nuk sheh asnjë të keqe tek presidenti serb që po destabilizon Ballkanin.

“Gjatë muajve të fundit të tensionit, SHBA-ja dhe BE-ja kanë përsëritur vazhdimisht angazhimin e tyre ndaj qëllimit për ta sjellë Vuçiqin në anën e tyre. Por Serbia veproi me braktisje në rritje”, shkruan CNN.

As Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) nuk ka fjalë lavdëruese për presidentin, duke e vënë atë në të njëjtën “shportë” me Milorad Dodik dhe Viktor Orban si aleati kryesor i Vladimir Putinit në Evropë.

Kështu, në vetëm pak ditë Serbia ka marrë reagime të ashpra në mediat perëndimore, të cilat mund të nënkuptojnë ndryshim të kursit të politikës së jashtme për marrëdhëniet me Beogradin.

Vuçiq i është përgjigjur kritikave të ashpra në profilin e tij zyrtar në Instagram dhe ka thënë se për të është më i rëndësishëm rehabilitimi i rrugës në qytetin e Çetanjës në komunën e Pribojit sesa “shkrimet e mediave të huaja”.

A do të thotë kjo se Perëndimi po kthen një fletë të re drejt Serbisë?

Aleksandar Popov nga Qendra për Rajonalizëm nuk ka dyshim se ky është një paralajmërim i drejtpërdrejtë për Vuçiqin nga vendet perëndimore.

Siç thotë bashkëbiseduesi iNova-s, shkrimet në mediat përkatëse të huaja dhe thirrjet e politikanëve perëndimorë mund të jenë hapi i parë drejt veprimeve konkrete të SHBA-së dhe BE-së, të cilat mund të çojnë në vendosjen e sanksioneve ndaj Serbisë.

“Vuçiq tregoi arrogancë dhe inat ndaj Perëndimit, që nga disa vende interpretohet si prishje e marrëdhënieve në rajon, gjë që padyshim i sjell përfitim Rusisë. Kjo të kujton situatën me Millosheviçin, i cili ishte faktor stabiliteti në rajon dhe u bë kasapi i Ballkanit. Ky mund të jetë një paralajmërim për Vuçiqin se atij i vjen fundi i mënyrës që ka krijuar politikën e tij. Sanksionet që pamë ndaj Vulin mund të vendosen në përgjithësi ndaj Serbisë, sepse SHBA-ja dhe BE-ja kanë mundësi shumë të mira për ta dëmtuar Serbinë nëse kjo vlerësohet si zgjidhje”, shpjegon Popov.

Ai thekson se nëse Perëndimi vazhdon të bëjë presion ndaj Serbisë, nuk përjashtohet që fondet e BE-së të mos jenë në dispozicion si më parë, apo të prishen marrëdhëniet tregtare me partnerët perëndimorë. Vendime të tilla do të kërcënonin drejtpërdrejt ekonominë serbe.

“Perëndimi e toleroi Vuçiqin dhe stabilizimin në Serbi deri në agresionin e Rusisë kundër Ukrainës. Ngurrimi ndaj Perëndimit, lidhjet e veçanta me Rusinë dhe më pas problemet që rrethojnë Bosnjë-Hercegovinën mund të ndikojnë shumë mirë në marrëdhëniet me vendet perëndimore. Paralajmërime të tilla hap pas hapi mund të futin në telashe të gjithë vendin, jo vetëm zyrtarët e lartë. Perëndimi ishte shumë tolerant ndaj lëvizjeve në rajon nga të cilat përfitonin Rusia, më duket se kjo po ndryshon tani”, thotë Popov.

Publikime te ngjashme