Zbardhet dinamika e ngjarjes makabre në Serbi – si ndihmoi taksisti në kapjen e 21-vjeçarit që u fsheh tek daja i tij?

4 minutes, 51 seconds Read

Vetëm 40 orë pas masakrës në shkollën fillore në mes të Beogradin ku mbetën të vrarë 8 studentë dhe një rojë shkollë si dhe mbetën të plagosur 6 nxënës, Serbia u trondit nga një tjetër masakër. Pothuajse i njëjti mllef si 14-vjeçari, Kosta Keçmanoviç edhe Uros Blaziç vetëm 21-vjeç është bërë autor i 8 vrasjeve të tmerrshme.

Uros Blaziç vrau tetë persona dhe plagosi 13 të tjerë nga të shtënat e kallashnikovit. Ndër viktimat ishin vëllai i tij, kunata, nipi, një polic dhe motra e efektivit. 21-vjeçari nuk u kursye as për të miturit.

Dinamika e ngjarjes

Policia arriti të rindërtojë lëvizjet e vrasësit masiv nga Mlladenovaci. I armatosur me pushkë automatike dhe municione, gati për të vrarë, Blaziç doli nga shtëpia e tij në fshatin Šepshin rreth orës 21:45.

Pak kilometra larg, në Mali Orašje, vëmendjen ia tërhoqi një zjarr kampi në oborrin e një shkolle fshati. Ai ndaloi makinën dhe shkoi në fushën e futbollit ku flakët po digjeshin dhe të rinjtë ishin ulur përreth.

Sipas asaj që mediat serbe kanë mësuar, për shkak të errësirës grupi i të rinjve nuk e kanë parë që ishte i armatosur dhe e ftuan të bashkohej dhe të pinte birrë me ta. Për shkak të ditës së zisë, të shpallur për shkak të vrasjes së një studenti në Vraçar, të rinjtë vendosën ta festonin më herët ditën e Shën Gjergjit, aq më tepër që njëri prej tyre kishte dy kushërinj. Të rinjtë ishin mbledhur pranë një zjarri, duke lënë përbindëshin t’i afrohej presë së tij. Ai filloi të qëllonte pa kontrolluar.

Në masakrën e tmerrshme, pranë zjarrit të kampit, mbetën pesë trupa të rinj. Lazar Milovanoviq (20), mbiemri i tij Aleksandar (15), Marko Mitroviç (18), Nemanja Stevanoviç (21) dhe Nikola Miliq (15) janë vrarë në vend. Të gjithë ata kanë qenë miq që nga fëmijëria dhe janë rritur në Mali Orašje. Aty u masakruan nga breshëria e terroristit të çmendur.

“Pasi vrau të rinjtë, u fut sërish në makinën “Mercedes” dhe vazhdoi më tutje”, tha një burim për “Novosti”.

Ai u nis drejt fshatit Dubonë. Në një moment, nën një llambë rruge, ai pa katër persona duke riparuar një gardh. Ai ndaloi sërish makinën dhe doli jashtë me “kallashnikovin” në dorë.

Pa fjalë, ai filloi të qëllonte mbi ta. Të katër burrat pësuan lëndime të rënda, por janë ende gjallë. As ky kriminel nuk u ndal me kaq. Sikur të mos kishte vrarë kaq shumë njerëz më parë, u fut përsëri në makinë dhe vazhdoi. Në qendër të Dubonës, në këndin e lojërave lokale, ai dëgjoi një zhurmë.

Kësaj radhe nuk doli as nga automjeti. Ai doli nga rruga dhe ndaloi aty pranë. Pastaj e ka futur tytën e automatikut nga dritarja dhe ka qëlluar. Plumbi i parë, siç dyshohet, ka goditur Kristina Paniqin, e cila ishte ulur në një stol pranë këndit të lojërave. Aty ka qenë edhe shoku i saj Dalibor Todoroviq (25), i cili, si vajza, është ekzekutuar nga breshëria e plumbave vdekjeprurëse.

Aty pranë ishte vëllai i saj dy vjeçar, Milan Paniq, i cili kur pa se çfarë po ndodhte, vrapoi drejt sulmuesit. Bla?i? pastaj hapi zjarr dhe vrau policin. Kur Milani ra, krimineli vazhdoi të qëllonte. Plumbat vërshonin në të gjitha drejtimet. Ai plagosi disa persona të tjerë.

Krimineli gjakftohtë më pas ktheu makinën dhe filloi të kthehej në fshatin e tij Šepšin. Ndërkohë, policia u njoftua për sulmin e tmerrshëm ndaj njerëzve të pafajshëm.

“Ai nuk ishte në shtëpinë e tij, dhe informacioni i radhës që mori policia ishte se ai fshihej në një korije afër Malit të Pozharevcit. Qytetarët raportuan se ai po ndërronte vetura, se nga një Mercedes kaloi në një BMË, pastaj në një Golf… U ngritën drone në mënyrë që fusha të monitorohej pa rrezikuar njerëzit. U sollën edhe qen policie… E dinim se ishte i armatosur dhe i rrezikshëm”, tha hetuesi për median serbe.

Teksa të gjithë kërkonin për të, papritur hetuesit morën një telefonatë që ndryshoi tërësisht rrjedhën e ngjarjes.

Një burime për median serbe, ka rrëfyer detaje nga nata mes 4 dhe 5 majit.

“Papritur morëm një telefonatë, e cila ndryshoi drejtimin e hetimit. Një taksist ka njoftuar policinë pasi e ka njohur vrasësin. Ai tha se Blazhiqi e ndaloi me forcë në afërsi të Mali Pozharevcit. Në atë fshat të zbutur Šumadija jetojnë gjyshi dhe daja i 21-vjeçarit. Ata rrisin pula dhe kanë një fermë. Ai u fsheh aty, mes pulave. Ai u arrestua gjithashtu, si dhe të afërmit e tij që i dhanë strehim. Ai mbërriti pas tetë orësh kërkime, rreth gjashtëdhjetë kilometra larg vendit ku vrau njerëzit. Kur policët e pyetën pse e bëri këtë, ai u përgjigj shkurt: – Më nënçmuan!”

Meritë e madhe për arrestimin e vrasësit ka taksisti nga Smedereva. Edhe pse ishte në stres të jashtëzakonshëm, gjeti forcën dhe guximin të lajmëronte policinë dhe t’i çonte në adresën ku e la kriminelin. Gjatë kontrollit, policia ka gjetur tek xhaxhai dhe gjyshi i vrasësit katër bomba, 250 fishekë dhe një automatik pa numër serie. Së bashku me 21-vjeçarin janë arrestuar edhe familjarët e tij.

Publikime te ngjashme