Veriu i Kosovës në zgjedhje, serbët protestojnë kundër marrëveshjes së Ohrit

0 minutes, 49 seconds Read

E teksa veriu i Kosovës voton sot për zgjedhjen e kryetarëve në 4 komuna, pas tërheqjes së Listës Serbe nga Institucionet, një protestë është mbajtur mbrëmë në Serbi.

Mbështetësit e katër partive të krahut të djathtë protestuan në Novi Sad ku kërkuan anulimin e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve.

Sipas Radios Europa e Lirë, tubimi, në të cilin morën pjesë disa qindra qytetarë, u thirr nga Partia e Re Demokratike, Dveri, Zavetnici dhe Lëvizja për Ringjalljen e Mbretërisë së Serbisë

Protestuesit bënë thirrje për shpalljen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në të gjitha nivelet.

Ata mbanin flamuj të Serbisë dhe flamuj tradicionalë të Vojvodinës, ndërsa u panë edhe disa flamuj rusë.

Më 18 mars në Ohër, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë u pajtuan për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve.

Publikime te ngjashme