Ukrainasit shkatërruan selinë e Flotës së Detit të Zi në mes të një takimi të rëndësishëm? Informacionet për të vdekurit po rrjedhin

1 minute, 44 seconds Read

Ushtria ukrainase pretendoi të shtunën se kishte vrarë ose plagosur “komandantët e lartë” të marinës ruse në sulmet e djeshme në selinë e Flotës së Detit të Zi në Sevastopol në gadishullin e okupuar të Krimesë.

“Detajet e sulmit do të shpallen sa më shpejt që të jetë e mundur, dhe ai rezultoi me dhjetëra të vdekur dhe të plagosur nga ana e pushtuesve, duke përfshirë komandantë të flotës së lartë”, njoftoi ushtria ukrainase.

Në deklaratën për shtyp, ai pretendon se sulmi është kryer “në momentin e një takimi të oficerëve të lartë të ushtrisë ruse”.

Shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës Kirilo Budanov tha në një intervistë se të paktën nëntë rusë u vranë dhe 16 u plagosën, përfshirë gjeneralë.

Agjencia France Presse shkruan se nuk mund ta verifikojë këtë informacion.

Budanov refuzoi të thoshte nëse raketat e përdorura në sulm ishin të prodhimit perëndimor.

Zyrtarët rusë konfirmuan të premten se një person kishte vdekur, por më vonë e ndryshuan atë informacion në një person të zhdukur.

Të shtunën, shpërthimet u dëgjuan sërish në gadishullin e Krimesë, i cili u aneksua ilegalisht nga Rusia në vitin 2014.

“Sipas informacioneve të para, mbrojtja ajrore ishte duke punuar në Sevastopol”, shkroi kreu rus i territorit të okupuar Mikhail Razvozhaev në Telegram të shtunën në mëngjes.

Fotot e reve të tymit në ajër po qarkullojnë në rrjetet sociale, duke lënë të kuptohet se një depo municionesh ruse ndodhet në zonën e prekur.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës fqinje hyri të premten në muajin e saj të 20-të.

Në javët e fundit, ushtria ukrainase ka dëmtuar vazhdimisht objektet ushtarake ruse – ndër të tjera, në Krime.

Shtabi Suprem në qytetin e Sevastopolit në Krimenë e aneksuar është qendra kryesore e ushtrisë ruse si për sulmet në Ukrainë, për furnizimin e trupave ruse që pushtojnë jugun e Ukrainës dhe për lëshimin e raketave nga deti.

Publikime te ngjashme