Sulmet izraelite në Liban mund të nxisin reagimin e Hezbollahut të cilat mund të çojnë në luftë

1 minute, 28 seconds Read

Sulmet izraelite në Liban rrezikojnë të tërheqin lëvizjen e Hezbollahut në luftime, të cilat mund të çojnë në luftë, raporton Al Jazeera, transmeton Telegrafi.

Si Izraeli ashtu edhe partia Hezbollah libaneze kanë shmangur një konflikt gjithëpërfshirës që nga një luftë 34-ditore në vitin 2006 që përfundoi në barazim.

Grupi i mbështetur nga Irani, i armatosur me mijëra raketa, ka kontroll mbi pjesën më të madhe të Libanit jugor dhe shihet nga Izraeli si një armik i hidhur.

Ushtria izraelite thotë se ka goditur objektiva të lidhura me grupin militant palestinez Hamas brenda Libanit dhe në të gjithë Rripin e Gazës.

Sulmet vijnë pas një breshëri sulmesh me raketa kundër Izraelit nga Libani, për të cilën izraelitët fajësuan Hamasin,

Forcat Izraelite të Mbrojtjes (IDF) kanë thënë se nuk do të lejojnë Hamasin, grupin e armatosur palestinez që sundon Rripin e Gazës, të sulmojë nga Libani.

“IDF nuk do të lejojë që organizata terroriste Hamas të veprojë nga brenda Libanit”, tha IDF në një deklaratë.

Ushtria izraelite shtoi se e konsideron Libanin përgjegjës për çdo sulm që vjen nga territori i tij.

Edhe pse Izraeli ka fajësuar Hamasin për sulmin e së enjtes, i cili ndodhi ndërsa kreu i Hamasit Ismail Haniyeh po vizitonte Libanin, ekspertët e sigurisë thanë se Hezbollahu, grupi i fuqishëm shiit që ndihmon armikun kryesor të Izraelit, Iranin, të projektojë fuqinë e tij në të gjithë rajonin, duhet të ketë dhënë lejen e tij.

“Hezbollahu nuk i kreu sulmet, por është e vështirë të besohet se Hezbollahu nuk dinte për këtë”, tha Tamir Hayman, një ish-kre i inteligjencës ushtarake izraelite, në Twitter./Telegrafi

Publikime te ngjashme