MPB reagon pas sulmit në Mitrovicën veriore: “Këto janë tentativa të njëpasnjëshme nga ana e Serbisë për të eskaluar situatën në veri”

2 minutes, 0 seconds Read

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka reaguar pas sulmeve që kanë ndodhur mbrëmë në komunën e Mitrovicës së Veriut, duke thënë se këto janë tentativa të Serbisë për të eskaluar situatën në veri.

MPB në reagim thotë se ndërtesa e Komunës së Mitrovicës së Veriut është sulmuar me mjet shpërthyes, që dyshohet të jetë granatë dore.

Tutje, MPB shton se nga ky akt kriminal dy vetura janë dëmtuar, transmeton Telegrafi.

“Mbrëmë në orët e vona, ndërtesa e Komunës së Mitrovicës së Veriut është sulmuar me mjet shpërthyes, që sipas ekspertizës dyshohet të jetë granatë dore e llojit M75. Nga ky akt kriminal, janë dëmtuar dhe dy vetura zyrtare që gjendeshin pranë objektit. Policia e Kosovës ka marrë masat e menjëhershme në investigimin e rastit dhe identifikimin e autorëve”, vijon reagimi.

Më tej, Ministria thekson se, sulmet e vazhdueshme terroriste ndaj institucioneve të Republikës së Kosovës, duhet të përballen me reagim të ashpër nga të gjithë.

“Këto janë tentativa të njëpasnjëshme nga ana e Serbisë për të eskaluar situatën në veri të vendit. Ne mbesim vigjilent dhe të angazhuar për rend dhe siguri për të gjithë qytetarët pa dallim”, thuhet mes tjerash në reagim.

Ndryshe, Policia sot konfirmoi se të hënën në orët e vona të mbrëmjes nga persona të dyshuar është sulmuar me mjet shpërthyes komuna në Veri të Mitrovicës.

“Më datën 26.06.2023, në orët e vona të mbrëmjes nga person/a të dyshuar është sulmuar me mjetë shpërthyes Komuna në Veri të Mitrovicës.

Bazuar në informatat zyrtare dyshohet se në oborrin e objektit komunal në Mitrovicë Veri, afër hyrjes së objektit është hedhur një mjet shpërthyes, i cili dyshohet të ketë qenë granat dore, me ç’rast ka shkaktuar disa dëme materiale në veturat zyrtare”, kishte konfirmuar për Telegrafin, zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

Tensione në veri ka pasur që nga data 26 maj, kur kryetarët e rinj shqiptarë kanë marrë detyrën, serbët lokalë kanë kundërshtuar ata duke tentuar të futen dhunshëm në objektet komunale. Serbët kanë sulmuar ushtarët e KFOR-it, Policinë e Kosovës dhe ekipet e mediave./Telegrafi

Publikime te ngjashme