Kush është Kyriakos Mitsotakis, partia e të cilit fitoi zgjedhjet në Greqi?

1 minute, 39 seconds Read

Partia në pushtet Demokracia e Re siguroi një fitore të qartë në zgjedhjet e Greqisë të dielën, por një raund i dytë duket se do të kompletojë një shumicë të plotë vendimtare.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zgjedhjet greke do të shkojnë në raundin e dytë pasi partia Demokracia e Re e kryeministrit në detyrë Kyriakos Mitsotakis dështoi të fitojë një shumicë të plotë pavarësisht një “fitoreje komanduese”.

Partia qeverisëse e qendrës së djathtë siguroi dyfishin e votave në krahasim me rivalët e saj më të afërt SYRIZA, duke përmirësuar shifrat e vitit 2019.

Një votim i ri, me gjasë në fund të qershorit ose në fillim të korrikut, do të mbahet me një ligj të ri zgjedhor, i cili i jep vende bonus partisë fituese, duke e bërë më të lehtë për të formimin e një qeverie më vete – në përputhje me ambiciet e Mitsotakis.

Por kush është Kyriakos Mitsotakis?

Një ish-ekzekutiv bankar, 55-vjeçari i diplomuar në Harvard, lindi në një dinasti politike që prodhoi një ish-kryeministër, një ish-ministër të jashtëm dhe kryetarin aktual të Athinës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Mitsotakis ka udhëhequr Demokracinë e Re – polin e qendrës së djathtë të Greqisë për gjysmën e shekullit të kaluar – që nga viti 2016, duke e drejtuar atë më pranë qendrës politike me një agjendë pro reformës dhe pro-biznesit.

I zgjedhur kryeministër në vitin 2019, atij i është besuar merita e trajtimit të suksesshëm të pandemisë dhe të dy krizave me Turqinë fqinje nga ana e Greqisë, duke mbikëqyrur rritjen e lartë dhe krijimin e vendeve të punës.

Por një skandal përgjimi dhe një fatkeqësi hekurudhore e dëmtuan vlerësimin e tij.

Megjithatë, Mitsotakis ka argumentuar kundër çdo marrëveshje koalicioni paszgjedhor, duke thënë se Greqisë i duhet një qeveri e fortë për të siguruar stabilitet./Telegrafi

Publikime te ngjashme