Krasniqi thotë se nuk do të ketë më ekip të ri menaxhues: Me këtë merret Kurti

1 minute, 1 second Read

Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka deklaruar mbrëmë se Qeveria Kurti nuk do të emërojë më një ekip të ri menaxhues për Asociacionin e Komunave me Shumicë serbe.

Ky ekip u lirua nga vetë Krasniqi më 3 maj, një ditë pasi ata e prezantuan draft-statutin e Asociaconit në Bruksel.

Sipas Krasniqit, tani një çështje e tillë është në diskutim të nivelit politik. Thotë se për këtë po merre kryeministri Albin Kurti.

“Është e rëndësishme të kuptohet që Kurti ka para vetës menaxhimin e kësaj situate dhe ne nuk kemi nevojë për asnjë një ekip menaxhues, vazhdimisht kemi pasur pyetje se kur do të emërohet ekipi i ri menaxhues, ky ekip ka përfunduar, tani është diskutim politik dhe për këtë është i mandatuar kryeministri i Kosovës”, tha Krasniqi.

“Vizioni i propozuar nga kryeministri Kurti është bazë e mirë dhe e shëndosh e cila respekton kushtetutshmërinë mbi të cilin komuniteti serbë mund të organizohet dhe të ketë komunikim të drejtpërdrejtë me Qeverinë e Kosovës”, u shpreh ai, teksa shtoi se të njëjtat çështje do të diskutohen edhe sot mes Kurtit dhe Lajçakut./Paparaci

Publikime te ngjashme