‘Konflikti ruso-ukrainas bartet jashtë kufijve’, përfaqësuesit e të dyja vendeve përplasen në dy raste të ndara në një samit në Turqi

0 minutes, 57 seconds Read

Anëtarët e Verkhovna Rada (Parlamenti i Ukrainës) në samitin e Asamblesë Parlamentare të Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi (PABSEC) në Ankara u përpoqën të ndërpritnin fjalimin e delegacionit rus.

Në veçanti, kjo ndodhi gjatë fjalimit të Ola Timofeeva, një anëtare e Dumës së Shtetit nga partia Rusia e Bashkuar, e cila kishte në xhaketën e saj një simbol të agresionit rus.

Ligjvënësit ukrainas u përpoqën t’i shpalosnin flamujt pas shpinës së saj, por anëtarët e delegacionit rus u përpoqën të parandalonin veprimet e ukrainasve.

Pas kësaj ka reaguar kryetari i Parlamentit të Turqisë, Mustafa Shentop, i cili shpalli pushim dhe kërkoi që delegacioni i cili kishte shkelur rregullat e aktivitetit të nxirrej jashtë sallës.

Më pas, në periferi të ngjarjes shpërtheu një përleshje tjetër me pjesëmarrjen e deputetit ukrainas Oleksandr Marikovskyi për flamurin ukrainas, të cilin ai donte ta merrte përsëri.

Asambleja e Përgjithshme e 61-të e PABSEC mbahet në Ankara më 4-5 maj. /Telegrafi

Publikime te ngjashme