Klitschko tregon se sulmi i mbrëmshëm në Ukrainë, ishe më masivi që nga fillimi i luftës!

0 minutes, 53 seconds Read

Pas sulmeve ajrore të mbrëmshme, ka pasur një ndërprerje të energjisë elektrike në të gjithë Ukrainën.

Kompania kombëtare e energjisë “Ukrenergo” raportoi se rrjetet e shpërndarjes në rajonet Kharkiv, Sumy dhe Chernihiv të Ukrainës dhe pjesë të Donetskut dhe rajonit Kherson nën kontrollin e Kievit u shkatërruan, transmeton Telegrafi.

Mbrëmë vonë, mediat ukrainase informuan publikun se shpërthimet po bënin ndodhnin në shumë qytete të Ukrainës, përfshirë kryeqytetin, dhe se sirenat e sulmit ajror po funksiononin, dhe kishte shpërthime dhe zjarre në bregdet, në Odesa.

“Aktualisht rreth 1.000 konsumatorë janë pa energji elektrike në rajonin e Sumy-t dhe rreth 1.200 konsumatorë në rajonin e Chernihiv-it”, saktësoi kompania ukrainase, duke shtuar se dëme ka pasur edhe në rajonin Kherson dhe se po bëhen riparime për të rikthyer energjinë elektrike për konsumatorët.

Mbrëmë, Kievi iu nënshtrua sulmit më masiv që nga fillimi i luftës, tha kryetari i bashkisë së kryeqytetit ukrainas, Vitali Klitschko, në një intervistë për kanalin “Kyiv”./Telegrafi

Publikime te ngjashme