Ish-oficeri i FSB Ruse: Po shkojmë drejt disfatës ushtarake, nuk kam frikë ta them

1 minute, 48 seconds Read

Blogeri ushtarak rus dhe ish-agjenti i FSB-së, Igor Girkin, i njohur gjithashtu si Igor Strelkov, paralajmëroi dje se forcat ruse që luftojnë në Ukrainë po shkojnë drejt humbjes ushtarake.

Pushtimi i dështuar rus ka qenë subjekt i kritikave për disa kohë nga disa blogerë ushtarakë rusë, përfshirë Strelkovin.

Strelkov mbështet qëllimet e ‘operacionit ushtarak’ të Rusisë në Ukrainë, por është gjithnjë e më kritik ndaj Kremlinit, të cilin e akuzon për dështimin në pajisjen e duhur të forcave për pushtimin.

Në fjalimin e tij të fundit, ai akuzoi mediat shtetërore ruse se po “lustrojnë” situatën në Ukrainë. Gjithashtu u ankua se mungesa e informacionit të vërtetë për situatën në Ukrainë prek Rusinë.

“Kjo ka një efekt jashtëzakonisht negativ në situatën në të gjithë vendin, në të gjithë shtetin tonë. Nuk kam frikë të them se po shkojmë drejt një disfate ushtarake”, tha Strelkov.

Këshilltari i Ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko, përktheu komentet e tij dhe postoi videon në Twitter, raporton Newsweek.

Strelkov vazhdoi t’i bëjë thirrje ushtrisë ruse për mungesën e përparimit të bërë gjatë dimrit. Luftimet në muajt e fundit janë përqendruar kryesisht në qytetin Bakhmut, ku ushtarët rusë luftuan së bashku me mercenarët e Wagner për të arritur të paktën një fitore simbolike.

Megjithëse Rusia ka arritur njëfarë suksesi në fushatën disamujore, analistët ushtarakë paralajmërojnë se përparimi rus është ngadalësuar javët e fundit.

“Gjatë dimrit, ne nuk arritëm ta shtynim armikun as 10 kilometra nga Donetsku, pavarësisht se u larguam nga Khersoni. Ne u dëbuam nga rajoni i Kharkivit. Na dëbuan nga afërsia e Kievit”, theksoi Strelkov.

Strelkov përsëriti se ekonomia dhe ushtria ruse janë “plotësisht të papërgatitura për një luftë të zgjatur”. Ai kritikoi gjithashtu autoritetet ruse për klasifikimin ligjor të pushtimit si një “operacion ushtarak special” dhe jo si një luftë, dhe beson se duke vepruar kështu ata po kufizojnë aftësitë ushtarake në Ukrainë.

Publikime te ngjashme