Inteligjenca Artificiale parashikon se kush do ta fitojë Ligën Premier – Arsenal apo Man City

1 minute, 15 seconds Read

Super kompjuteri Inteligjencës Artificiale nga Opta ka bërë parashikimet e tij për ndeshjet e ardhshme të mesjavës në Ligën Premier dhe është e sigurt të thuhet se ka disa surpriza.

Gjatë tre ditëve të ardhshme, të 20 skuadrat elitare do të jenë në aksion.

Ndeshja më intriguese e kësaj jave është, pa dyshim, përballja mes dy vendeve të para në tabelë, Manchester Cityt dhe Arsenalit të mërkurën mbrëma.

Topçinjtë aktualisht mbajnë një epërsi prej pesë pikësh në krye të tabelës, por me skuadrën e Pep Guardiolës që ka dy ndeshje më pak, mbetet ende gjithçka për t’u luajtur.

Kjo sugjeron që nëse City mund Arsenalin, ata do të kenë 91 për qind shanse për të ruajtur titullin e e Ligës Premier.

Ndërkohë, skuadrës së Mikel Artetës i janë dhënë 56 për qind shanse për të fituar ligën, nëse arrijnë të mposhtin Cityn të mërkurën mbrëma.

Superkompjuteri i AI i Opta ka bërë parashikimet e tij përpara ndeshjes së Arsenalit me Man City.

Super kompjuteri gjithashtu pretendoi se titulli i ligës do të nuk do të shkonte në duart e lojtarëve të Guardiolës, nëse City barazon nesër mbrëma.

Shanset dhe renditja bazohen në paraqitjet e fundit të ekipit. Më pas, modeli merr në konsideratë forcën e kundërshtarit, lëndimet aktuale dhe rezultatet kokë më kokë për të bërë parashikimin e tij mbi probabilitetet e rezultatit të ndeshjes. /Telegrafi

Publikime te ngjashme