Gazeta gjermane: Moska përhap propagandën e ndihmuar edhe nga autoritetet në Beograd, kjo mund të çojë në një luftë

4 minutes, 15 seconds Read

Moska përhap propagandën e saj me favorin e autoriteteve në Beograd. Mungesa e përgjigjes nga Perëndimi mund të çojë në luftë, sipas gazetës gjermane “Rheinische Post”.

“Rusia aktualisht është në mbrojtje në Ukrainë, por Kremlini ka armë të tjera në dispozicion për të rritur ndikimin e saj në mbarë botën”, vlerëson gazeta Rheinische Post, cituar nga Deutsche Welle.

Autori Martin Kessler shkruan se presidenti rus Vladimir Putin në skenën diplomatike po përpiqet me të gjitha forcat të fitojë mbi vendet që nuk janë deklaruar qartë në luftën e Ukrainës dhe se “makina mediatike e Moskës po përhap propagandë me shpejtësi të plotë”.

Siç u tha, shembull për këtë është Serbia, kandidate për anëtarësim në BE. “Flukset tregtare me Perëndimin gjithashtu u intensifikuan. Rreth 60 për qind e aktiviteteve të tregtisë së jashtme të Serbisë zhvillohen me vendet e Bashkimit Evropian. Dy të tretat e të gjitha investimeve të huaja vijnë nga Evropa Perëndimore. Në vetëm dy dekada, Brukseli i ka transferuar Serbisë rreth tre miliardë euro ndihmë shtetërore, kryesisht nga arkat gjermane”, shkruan “Rheinische Post”.

“Vuçiq e sheh Putinin si model”

Por, sado që Perëndimi të interesohet për Serbinë, “presidenti i tij Aleksandar Vuçiç udhëheq një politikë jotransparente të sharrës midis aleatit tradicional të Rusisë dhe BE-së dhe SHBA-së – ai ndihet i lidhur ideologjikisht me Putinin”, vlerëson autori. Ai ndan ambiciet dhe ëndrrat e tij të mëdha për një perandori të madhe serbe”.

“Vuçiç e sheh Putinin si një model,” citon Kessler gazetarin gjerman Thomas Bray, i cili, siç u tha, ka raportuar nga rajoni për agjencinë gjermane të lajmeve dpa për më shumë se 40 vjet dhe tani ka bërë gjithashtu një studim mbi ndikimin. të mediave ruse në Serbi.

Sipas atij studimi, shkruan gazeta gjermane, mediat në Serbi të kontrolluara nga Vuçiq janë tërësisht në kthetrat e propagandës ruse, e cila inkurajohet nga agjenci si Sputnik Serbia dhe RT Balkan (ish-Rasha Today).

“Para së gjithash, televizioni – katër stacione televizive kombëtare, private, si dhe transmetuesi shtetëror RTS – pothuajse pa përjashtim përhapin pikëpamjen ruse kur bëhet fjalë për konfliktin në Ukrainë, por edhe në lidhje me mosmarrëveshjet ekonomike dhe gjeopolitike midis Moskës dhe Perëndim.” Dy të tretat e popullsisë së Serbisë informohen rregullisht nga këto burime. Dhe gazetat më të përhapura ditore dhe portalet online, të cilat me disa përjashtime janë miq të ngushtë politikë të Presidentit të Serbisë, i vlerësojnë edhe ngjarjet politike globale nga këndvështrimi i Kremlinit”, shkruan Rheinische Post dhe raporton vlerësimin e gazetarit Thomas. Bray: “Raportimi është në mënyrë agresive anti-perëndimore dhe pothuajse ekskluzivisht pushton qëndrimet e Rusisë dhe Kinës.”

“Perëndimi më në fund duhet të zgjohet”

Mediat e kontrolluara nga shteti dhe ato nën ndikimin e Rusisë theksojnë veçanërisht rolin e “viktimës sllave”, vijon teksti. “Narativi është se Perëndimi dëshiron që Rusia dhe aleatët e saj sllavë të jenë të dobët ose madje dëshiron t’i shkatërrojë ata, si dhe se luftërat e Moskës në Ukrainë dhe luftërat e Serbisë në territorin e banuar nga bashkatdhetarët në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Kosovë janë akte vetjake. -mbrojtje dhe vetëpohim. Bota perëndimore po zhytet në një moçal dekadence, e dominuar nga pop-kultura e cilësisë së ulët, feminizmi i panatyrshëm dhe ‘qytetërimi globalist’, ndërsa qëllimi i Rusisë është të mbrojë vlerat sllave, të krishtera dhe tradicionale. Në atë ‘përplasje të qytetërimeve’ Perëndimi do të humbasë.”

Mediat kryesore serbe i ndjekin gjerësisht këto histori, shkruan Reinische Post dhe shton: “Ka raportime që (ministrja e Jashtme gjermane) Analena Berbock është një ish-prostitutë, se Gjermania kërcënohet nga uria, ose se dollari amerikan dhe sistemi financiar janë në gjendje të keqe. në prag të kolapsit”. Sado që indoktrinimi në Serbi është i ekzagjeruar dhe klishe, ai sërish prek popullatën. Institutet e pavarura amerikane të sondazheve zbuluan se dy të tretat e serbëve e shohin Perëndimin si një luftënxitës në konfliktin në Ukrainë. Gjysma e shohin Moskën si partnerin e tyre politik dhe vetëm 30 përqind duan lidhje më të forta me vendet e BE-së. Politikani i huaj më popullor është Putin, i ndjekur nga presidenti kinez Xi Jinping”.

Teksti përfundon se Serbia është një vend i vogël që nuk mund ta sfidojë seriozisht Perëndimin, por se është në interesin e Moskës të prishë politikën e BE-së në Ballkan dhe të mbjellë konflikte. Në fund, Rajnish Post përcjell edhe përfundimin e Bray-t: “Perëndimi duhet të zgjohet më në fund dhe të bëjë diçka për të kundërshtuar propagandën ruse në Serbi”. Vetëm biznesi dhe diplomacia nuk do të ndihmojnë”.

Publikime te ngjashme