Kryeministri i Maqedonisë thotë se vizita e Albin Kurtit në Tetovë dhe Çair u keqpërdor

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, ka folur rreth vizitës në Çair dhe Tetovë, të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti Ai tha se Albin Kurti u keqpërdor nga dy kryetarët, Visar Ganiu dhe Bilal Kasami, për qëllimet e tyre të politikës ditore. Kovaçevski foli edhe rreth valëvitjes së flamurit “Autochthonous”, të cilën e quajti […]

Grubi: Vizita e Kurtit u keqpërdor nga disa persona, pa BDI s’vihej tabela “Adem Demaçi” e s’bëhet as rruga Tetovë-Prizren

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi nga radhët e BDI-së i pyetur nga gazetarët në Gostivar, ka folur për vizitën e para pak ditëve të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtin në Çair dhe Tetovë. Grubi ka thënë se disa persona e kanë keqpërdorur vizitën e Kurtit në Maqedoni, derisa ka shtuar se pa partinë që drejton […]

Ajo që e bënët të veçantë vizitën e Kurtit në Maqedoni, është është frika e klasës politike maqedonase nga ai..!

Nga Kim Mehmeti Që të mos del se, për cilëndo arsye, u shmangem pyetjeve të gazetarëve lidhur me vizitën e Kryeministrit të Kosovës në Tetovë e Shkup, ta them shkurt e qartë: ajo nuk shpërfaqi asgjë të re që nuk dihet dhe nuk është ndonjë fenomen i ri të cilin është duke e promovuar Albin […]

Kurtishi thotë se vizita e Kurtit trazoi politikanët maqedonas, doli në horizont mendësia jugosllavo komuniste

Juristi nga Maqedonia e Veriut, Emir Kurtishi në emisionin Info10 ka komentuar dhe ka treguar se çka po flitet në Maqedoni për vizitën e Kurtit. Sipas tij vizita e Kurtit trazoi shumë politikanë maqedonas, raporton Gazeta10. “Vizita e Albin Kurti këtu e trazoi pluhurin e së kaluarës dhe sërish doli në horizont ajo mendësia jugosllavo […]

Kryetari i Komunës së Çairit dënohet për kundërvajtje për shkak të vizitës së Albin Kurtit në Çair

Kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu, ka njoftuar se është gjobitur për kundërvajtje nga autoritetet shtetërore në RMV, për shkak të organizimit të pritjes së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në Çair. Ganiu në një paraqitje para mediave, pas deklaratës së tij në polici, tha se dënimet i ka marrë për shkak se gjatë […]

Grubi deklarohet pas deponimit të dorëheqjeve, tregon se a kanë hequr dorë nga kryeministri shqiptar

Zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi në një intervistë për T7, tha se vendimi i BDI-së për deponim të dorëheqjeve të nga Qeveria ka ardhur në të mirë të integrimeve të shtetit tonë në Bashkimin Evropian. Grubi tha se me këtë vendim, BDI-ja i ka hapur rrugë opozitës maqedonase që […]

Ministrat shqiptarë paralajmërojnë dorëheqjen nga Qeveria në Maqedoninë e Veriut, për shkak të kërkesave të maqedonasve

Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Bujar Osmani, i cili mbante postin e ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, ka paralajmëruar dorëheqjen së bashku me të gjithë ministrat shqiptarë nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut, pasi, sipas Osmanit, situata e integrimeve evropiane është në fazë kritike. Ky veprim i ministrave shqiptarë ka […]

Një kompani nga Maqedonia futet në listën e zezë të SHBA-ve për abuzim me softuerin për spiunazh

Departamenti Amerikan i Tregtisë ka futur sot në listën e zezë kompaninë “Sajtroknga” Shkupi, së bashku me tre kompani të tjera nga Greqia, Hungaria dhe Irlanda, për shkak të keqpërdorimit të softuerit komercial për spiunazh. “Këto katër subjekte janë përcaktuar nga qeveria amerikane se kanë vepruar në kundërshtim me sigurinë kombëtare ose interesat e politikës […]