Sveçla: Njëri nga të vrarët, turpëroja e Vulinit

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka njoftuar se njëri nga tre sulmuesit e armatosur serbë, të vrarë në aksionin e Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit të dielën, është truproje e shefit të Agjencisë së Inteligjencës në Serbi (BIA), Aleksandar Vulin. Njoftimi i plotë: Dje përmes video-pamjeve dëshmuam prezencën e […]

Shqipëria del kundër deklaratës së Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi

Shqipëria nuk ka dalë në mbështeje të deklaratës së BE për dialogun Kosovë-Serbi, të bërë nga shefi i Politikës së Jashtme të BE-së Josep Borrel më 19 shtator, raporton abcnews. Duke parë dhe zhvillimet e fundit, ku një efektiv i policisë së Kosovës u vra nga terroristët serbë, Shqipëria konsideron se qëndimet e BE-së në lidhje […]

Zëdhënësi Elshani: Nuk kishim qëllim me i vra 30 vetë, por ta lironim vendin prej grupeve të organizuara kriminale

Zëvendësdrejtori i Policisë në Veri, Veton Elshani, ka folur sot nga Banjska e Zveçanit. Ai tha se hetimet nuk do të përfundojnë edhe për një kohë të gjatë, mirëpo shtoi se bastisjet nëpër zonën e banimit kanë përfunduar. “Hetimet nuk kanë me përfundu edhe një kohë të gjatë sepse edhe për neve është interesant pse […]

Prokurori Abazi: Trupave të sulmuesve të vrarë po iu kryhet obduksioni në IML

Prokurori Special, Naim Abazi, prokuror i rastit të sulmit terrorist në Banjskë, ka njoftuar se trupave të sulmuesve të vrarë, po iu bëhet obduksioni në Institutin e Mjekësisë Ligjore (IML). “Janë duke e bërë obduksionin në IML”, ka thënë Abazi në një përgjigje për “Betimi për Drejtësi“. Ndërsa, sipas procedurës, pas përfundimit të obduksionit trupat […]

Stano për masat e mundshme ndaj Serbisë pas sulmit terrorist: BE-ja do të presë hetimin para se të marrë një vendim

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano tha se Bashkimi Evropian (BE) do të presë përfundimin e hetimeve të plota për sulmin terrorist të së dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, para se të marrë një vendim dhe konkluzione për çfarëdo mase dhe pasojë, duke mos dashur të komentojë pretendimet se disa shtete anëtare […]