Borrell flet për rebelimin e ‘Wagner’: Putin e krijoi vetë përbindëshin që tani po e sulmon

0 minutes, 46 seconds Read

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell ka komentuar rebelimin kundër udhëheqjes së ushtrisë ruse të iniciuar nga lideri i grupit paraushtarak Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Duke folur me gazetarët gjatë rrugës për në një takim të ministrave të punëve të jashtme të BE-së në Luksemburg, Borrell u shpreh se presidenti rus krijoi një përbindësh që tashmë është vënë kundër tij.

“Ajo që ka ndodhur gjatë kësaj fundjave tregon se lufta kundër Ukrainës po godet fuqinë ruse dhe po ndikon në sistemin e saj politik”, tha ai.

Ai theksoi se në dritën e ngjarjeve të fundit në Rusi është edhe më kritike për BE-në të mbështesë Ukrainën. Borrell shprehu shpresën se ministrat e jashtëm të BE-së do të miratonin një tjetër mbështetje ushtarake prej 3.5 miliardë euro (3.8 miliardë dollarë) për Ukrainën.

Publikime te ngjashme