Gazetari serb thotë se të plagosurit në Shtërpcë po keqpërdoren nga Vuçiqi e Lista Serbe për përfitime politike

Gazetari serb i televizionit të pavarur “Nova”, Zhelko Velkoviq, deklaroi se të rinjtë e plagosur në Kosovë, si dhe prindërit e tyre, janë keqpërdorur nga politikanët dhe mediat. Ai ka thënë se në protestën në Shtërpcë është parë se Lista Serbe “trashëgoi traditën” e Partisë Përparimtare Serbe për sjelljen e njerëzve në mitingje me autobusë […]

Zbulohet plani i Vuçiqit nga viti 2006 për destabilizimin e Malit të Zi, ja çfarë thoshte aso kohe presidenti serb

Tetë ditë pas referendumit, në vitin 2006, presidenti aktual i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një intervistë për TV Elmag pati thënë se do të punojë për “krijimin e një shteti të përbashkët përsëri pas 10 apo 20 vjetësh”. E kishte fjalën për ribashkimin e Serbisë me Malin e Zi, pasi që ky i fundit e […]

Vuçiq ‘i vetmuar’ në Samitin në Pragë, askush nuk i afrohet

Liderët evropianë kanë nisur të mblidhen në Pragë, para nisjes së Samitit të Komunitetit Politik Evropian (EPC). Në një video të publikuar në mediat sociale, fokusi është vënë tek presidenti serb, Aleksandar Vuçiq i cili shihet “i vetmuar” teksa udhëheqësit tjerët të vendeve prezente shihen duke diskutuar me njëri tjetrin, shkrian Reporteri.net. Pak më tutje […]