fbpx

Zyrtari amerikan: Putini ka dështuar, Rusia me gjasë ka humbur gjysmën e tankeve të saj

HomeLajmeBota

Zyrtari amerikan: Putini ka dështuar, Rusia me gjasë ka humbur gjysmën e tankeve të saj

Rusia ka humbur ndoshta gjysmën e tankeve të saj kryesore të betejës dhe ka përdorur shumicën e armëve të saj të drejtuara me precizion në një luftë që është bërë një “dështim masiv strategjik” për Kremlinin, tha të martën Colin Kahl, nënsekretari i mbrojtjes i Pentagonit për Politikë.

“Putini ka dështuar”, iu tha Kahl një grupi gazetarësh si pjesë e Projektit të Universitetit George Washington për Median dhe Sigurinë Kombëtare të martën. “Rusia do të dalë nga kjo luftë më e dobët se sa hyri në fillim”.

Kahl tha se Rusia ka pësuar “dhjetëra mijëra humbje” që nga fillimi i luftës në shkurt, që është “përmasa” më shumë se sa pësoi Bashkimi Sovjetik në Afganistan, transmeton Telegrafi.

“Ata ndoshta kanë humbur gjysmën e tankeve të tyre kryesore të betejës në të gjithë ushtrinë ruse”, tha Kah. “Ata kanë bllokuar më shumë se 80 për qind të forcës së tyre tokësore në Ukrainë. Ata kanë shpenzuar shumicën e municioneve të tyre të drejtuara me saktësi në Ukrainë, dhe sanksionet dhe kontrollet e eksportit do ta bëjnë shumë të vështirë për ta rindërtimin e ushtrisë së tyre në atë që dukej para luftës.

“Putini hyri në këtë luftë duke u përpjekur të shuante Ukrainën si një vend të pavarur dhe sovran demokratik. Ai ka dështuar dhe kjo nuk do të ndryshojë. Një Ukrainë sovrane, e pavarur dhe demokratike do të qëndrojë”.

Kahl vuri në dukje se ekziston një mbështetje e konsiderueshme dypartiake për Ukraina që ecën përpara, por se si duket ajo mbështetje dhe nevojat e ushtrisë së Ukrainës në vijim mund të ndryshojnë./Telegrafi