fbpx

Zyrtar perendimor thonë se sulmet e Ukrainës në Krime po rezultojnë me efekte të mëdha psikologjike ndaj forcave Ruse

HomeLajmeBota

Zyrtar perendimor thonë se sulmet e Ukrainës në Krime po rezultojnë me efekte të mëdha psikologjike ndaj forcave Ruse

Sulmet e Ukrainës në Krime po kanë efekte të mëdha psikologjike dhe operacionale ndaj forcave të Moskës, kanë thënë zyrtarët perëndimorë.

Shpërthimet në bazën ajrore Saki më 9 gusht dhe sulme të tjera kanë nxjerrë jashtë veprimit më shumë se gjysmën e aeroplanëve detarë të flotës së Detit të Zi, thanë ata.

Flota ka një histori të nderuar, por ka pësuar një sërë poshtërimesh që nga fillimi i pushtimit në shkurt, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët thanë se pengesat e kanë detyruar atë të marrë një qëndrim mbrojtës.

Në mars, anija kryesore e flotës, Moskva, u fundos nga Ukraina. Anija me raketa me 510 ekuipazhe kishte udhëhequr sulmin detar të Rusisë në Ukrainë dhe fundosja e tij ishte një goditje e madhe simbolike dhe ushtarake.

Në atë kohë, ministria ruse e mbrojtjes tha se municionet në bordin e Moskvas shpërthyen në një zjarr të pashpjegueshëm dhe anija u përmbys ndërsa po tërhiqej në port.

Në qershor, flota pësoi një siklet tjetër kur u detyrua të braktiste Ishullin e Gjarpërinjve, një kamp i vogël në veriperëndim të Detit të Zi i pushtuar nga Rusia në ditën e parë të pushtimit të saj, pasi u vu nën bombardimet e vazhdueshme ukrainase.

Javët e fundit, shtëpia e flotës në gadishullin e Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi në vitin 2014, është sulmuar nga forcat ukrainase.

Të paktën tetë aeroplanë luftarakë u shkatërruan në bombardimin e bazës ajrore Saki më 9 gusht.

Pas sulmeve, shumë pushues u panë duke ikur nga gadishulli, i cili më parë ishte i paprekur nga luftimet. Imazhet e marra nga BBC treguan radhët e trafikut në rrugët që të çojnë jashtë Krimesë tre ditë pas sulmit.

Sulmet e 9 gushtit nuk ishin të vetmet sulme të dukshme të Ukrainës në Krime.

Në korrik, zyrtarët rusë pretenduan se një sulm ukrainas me dron detyroi t’i jepte fund festimeve të Ditës së Marinës në Sevastopol dhe më 16 gusht pati shpërthime në depo armësh në gadishull. /Telegrafi

x