Connect with us

Lajme

Zvicra me certifikatë të detyrueshme Covid për hyrje në shumicën e objekteve

Published

on

Qeveria zvicerane ka vendosur që në të ardhmen nuk do të jetë e mundur të hyni në restorante, bare ose qendra fitnesi pa certifikata të COVID-it, dhe shpjegoi se me nevojën për të zvogëluar presionin ndaj spitaleve në valën e katërt të pandemisë.

Javën e kaluar, ajo masë u shty për të parë se si do të lëvizë numri i pacientëve të rinj, dhe meqenëse trendi nuk është i mirë, sot u vendos që të prezantohet një certifikatë. Masa duhet të jetë në fuqi për katër muaj, dhe ndërkohë, do të ketë një debat publik nëse ajo cenon shumë liritë civile, raporton Hina.

Duke pasur parasysh që spitalet po mbushen gjithnjë e më shumë me pacientë, kjo është arsyeja pse operacionet e pacientëve të tjerë duhet të shtyhen, qeveria ka arritur në përfundimin se nuk duhet të presim më me masat e reja.

“Situata është ende e paqëndrueshme dhe sot kemi më shumë se 3.500 persona të sapo infektuar. Alternativa është të mbyllim gjithçka, por ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për ta shmangur,” tha ministri i Shëndetësisë, Alain Berce.

Konfirmimi i COVID në Zvicër nënkupton dëshmi të vaksinimit, shërimit nga koronavirusi ose një test negativ.

Hoteleria kritikoi këto masa me arsyetimin se do t’u shkaktojë dëme të mëdha në momentin kur pandemia filloi të ulet.

Advertisement
Comments