fbpx

Zelensky pyetet: Cili është qyteti i radhës që do çlironi?, përgjigja e tij është e jashtëzakonshme! (Video)

HomeLajmeBota

Zelensky pyetet: Cili është qyteti i radhës që do çlironi?, përgjigja e tij është e jashtëzakonshme! (Video)

Presidenti Ukrainas Vlodymyr Zelensky vizitoi qytetin e çliruar të Kersonit me 14 nentor, pak ditë pasi ky qytet u çlirua nga ushtria Ukrainase që pasoi me terheqjen e forcave okupuese ruse. Kur presidenti Ukrainas u pyet nga një gazetar britanik “What is next – cili është qyteti i radhës” që do të çlirohet, presidenti Ukrainas Zelensy pushoi për një moment dhe u përgjiigj me humor dhe ironi: “Not Moskow – jo Moska”, ne nuk jemi të interesuar për territoret e shteteve tjera.

Kjo bisedë u incizua nga gazetari Sergio Olmos, i cili gjithashtu shfaqi pamje të banorëve që festonin në Kherson, e të cilët këndonin himnin kombëtar të Ukrainës.

Rusia e konfirmoi tërheqjen e ushtrisë së saj nga rajoni të premten e kaluar, me 11 nëntor 2022.

Terheqja erdhi  2 muaj pasi qeveria ruse kishte zyrtarizuar aneksimin e rajonit të Khersonit

Tërheqja erdhi pak më pak se dy muaj pasi Kremlini pretendoi aneksimin e Khersonit pas referendumeve të kontrolluara nga Moska në territoret e okupuara ukrainase.

Shkroi: Sergio Olmos nëpërmjet Storyful

@c4news #Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy visits the recently liberated city of #Kherson. #russia #ukrainewar #putin #vladimirputin ♬ original sound – Channel 4 News