Vuçiq rrëfehet para Rusisë pas reagimeve se u poshtërua nga Trump në Dhomën Ovale

HomeLajmeRajoni

Vuçiq rrëfehet para Rusisë pas reagimeve se u poshtërua nga Trump në Dhomën Ovale

Një status në rrjetet sociale nga zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, përmes të cilit ajo është tallur me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiqin rreth nënshkrimit të Marrëveshjes në Washington, ka nxitur një përplasje të pazakontë midis dy aleatëve tradicionalë, Moskës dhe Beogradit.

Maria Zakharova e ka postuar një fotografi të Vuçiqit në Shtëpinë e Bardhë, duke e vënë përfundi saj një fotografi të Sharon Stone, të një skene në filmin “Basic Instinct”.

Vuçiqi dhe zyrtarët tjerë serbë kanë reaguar me zemërim, në prononcimet për televizionin PINK kanë reaguar me zemërim.

Presidenti serb ka thënë se ai i kishte mbrojtur lidhjet e ngushta me Rusinë në Shtëpinë e Bardhë, përfshirë blerjen e armëve dhe refuzimin për vendosjen e sanksioneve perëndimore ndaj Moskës.

Edhe politikanë tjerë serbë i kanë dalur në mbrojtje presidentit të Serbisë.

Marko Gjuriqi ka thënë se për dallim prej takimit të shkurtër me Trupin gjatë javës së kaluar, Vuçiqit në një rast i ishte dashur të presë “për më shumë se një orë e gjysë për ta pranuar” presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

“Ky president nuk e ka dhënë as edhe një fjalë të vetme të keqe kundër Rusisë, madje as në atë vend (Shtëpinë e Bardhë)”, ka thënë Gjuriqi.

COMMENTS

x