Paraæin, 25. jula 2023. - Na Vojnom kompleksu Pasuljanske livade danas se održava pokazna vežba gaðanja Vojske Srbije kojoj prisustvuje predsednik Srbije i vrhovni komandant Aleksandar Vuèiæ. Pokazno gaðanje organizuje se u okviru završne faze obuke pripadnika Vojske Srbije sa novouvedenim naoružanjem i vojnom opremom.FOTO TANJUG/ JADRANAKA ILIÆ/ nr

Vuçiq reklamon blerjen e dronëve kamikazë vetëm pak ditë pas Kurti i prezantoi Bayraktarët turq

2 minutes, 9 seconds Read

Në terrenin stërvitor “Pasuljanska Livada” afër Çuprisë u kryen qitje demonstruese me armët e sapofutura të Ushtrisë Serbe dhe në stërvitje mori pjesë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se qëllimi i demonstrimit ishte përmirësimi i koordinimit dhe komunikimit të drejtpërdrejtë ndërmjet dronëve dhe pozicioneve të qitjes së njësive ushtarake.

Në fjalimin e tij para gazetarëve pas stërvitjes, Vuçiq deklaroi se në të shtënat kanë marrë pjesë 743 pjesëtarë të Forcave të Armatosura “me mjete të reja dhe të modernizuara”.

“Jam shumë i kënaqur dhe e vlerësoj xhirimet e sotme si ‘shumë të mira’. Një numër i madh efektivësh të Forcave të Armatosura nuk kanë pasur asnjë kontakt me armë të tilla. Përfundimi është se ne praktikojmë vendosjen e koordinimit të dronëve dhe pozicioneve tona të zjarrit, në mënyrë që njësitë në terren të reagojnë më shpejt dhe të godasin objektivat më saktë”, tha Vuçiq.

Ai vlerësoi se investimet në Forcat e Armatosura janë “të mëdha” dhe shtoi se autoritetet në Forcat e Armatosura po “mësojnë” nga përvojat e luftës në Ukrainë, veçanërisht kur bëhet fjalë për efektin e artilerisë me raketa.

“Na takon ne të përgatitemi, të jemi parandalues. Investimet në ushtri janë të mëdha, përndryshe nuk mund të mbijetojmë në këtë zonë të brishtë gjeopolitikisht”, tha presidenti i Serbisë.

Ai paralajmëroi investime “edhe më të mëdha” në blerjen e dronëve nga jashtë, por edhe nga industria vendase e dedikuar.

“Para fundit të vitit presim ardhjen e dronëve kamikaze nga jashtë që tashmë i kemi paguar. Ne gjithashtu do të investojmë në prodhimin tonë të dronëve të armatosur me raketa dhe bomba të rënda”, tha Vuçiq, duke mos treguar se nga cili vend i kanë blerë dronët.

Në stërvitjen e përbashkët taktike “Joint Response 2023” morën pjesë 743 pjesëtarë të Forcave të Armatosura dhe 56 pajisje ushtarake dhe në të shtënat morën pjesë ministri serb i Mbrojtjes Millosh Vuçeviq dhe presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik.

Të kujtojmë se ditë më parë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka publikuar pamje të dronëve që Kosova i ka blerë nga Turqia. Bëhet fjalë për tre dronë “Bayraktar TB2” të cilët janë aktualisht më të kërkuarit në botë pas suksesit të jashtëzakonshmë në rezistencën ukrainase ndaj invazionit rus. /Ballkani.info

Publikime te ngjashme