fbpx

Vuçiq paralajmron konflikt në Kosovë, (pa dashje) e pranon se shërbimi informativ serb funksionon në Veri

HomeLajmeRajoni

Vuçiq paralajmron konflikt në Kosovë, (pa dashje) e pranon se shërbimi informativ serb funksionon në Veri

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sonte se në bazë të të dhënave të inteligjencës, situata është në prag të konfliktit dhe shtoi se kërkesa e tij ndaj serbëve në Kosovë është që të përpiqen të ruajnë paqen. Vuçiq ka theksuar gjithashtu se në bisedimet e sotme në Bruksel, pala shqiptare nuk ka dashur zgjidhje kompromisi sa i përket targave.

Pra, Vuçiqi e pranoi një fakt tashmë të ditur, por që asnjëherë të thënë kaq hapur, se shërbimi inteligjent serb (BIA) vepron në Kosovë, respektivisht në veri dhe se është e gatshme për të krijuar trazira dhe destabilizim.

“Bëmë maksimumin, në disa raste pranuam kërkesa të reja dhe të reja, në një moment pas një ore e gjysmë i thashë Përfaqësuesit të Lartë Josep Borrell dhe Miroslav Lajçakut se nuk kishte asnjë lidhje me këtë, e kuptova se do të kalonte koha. Do të shfaqen kërkesa të reja dhe se pala shqiptare nuk do të dëshirojë asnjë zgjidhje kompromisi dhe se keqtrajtimi i serbëve do të ndalet”, tha Vuçiq sonte nder tjerash.

“Sot kam paraqitur se Serbia nuk ka probleme me targat KS dhe e kam përsëritur disa herë, mjafton që ne kemi targa KS neutrale ndaj statusit. Por, pala tjetër reagoi shumë negativisht për këtë dhe tha se koha e UNMIK-ut kishte kaluar shumë kohë”, shtoi Vuçiq.

“Ne mund të flasim për çdo gjë dhe të hapim të gjitha temat, por ajo që duhet të bëjmë është të zbatojmë atë që tashmë është nënshkruar dhe është në fuqi, kur ju thoni se e shihni të gjithë thelbin e problemit dhe kuptoni se ka një përpjekje për të na thoni se ndoshta do të keni ditë për të marrë Asociacionin e komunave me shumicë serbe, por vetëm kur ta pranoni pavarësinë e Kosovës në një mënyrë apo tjetër, duke harruar se Asociacioni i komunave me shumicë serbe është produkt i Marrëveshjes së Brukselit”, tha Vuçiq.

Ai tha se ka “zemërim të madh te serbët në veri të Kosovës” dhe tha se sonte do të ketë takime me Mojsiloviqin dhe Vuçeviqin (ministrat serbë të Policisë dhe Mbrojtjes), si dhe me serbët nga Kosova.