fbpx

Votimi i MCC-së në Kuvend, reagon presidentja, Vjosa Osmani

HomeLajmeKosovë

Votimi i MCC-së në Kuvend, reagon presidentja, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka komentuar lidhur me ratifikimin e marrëveshjes me MCC-në, nga ana e deputetëve të Republikës së Kosovës, ku ta të  fundit me 89 vota pro e dhanë  ‘Po-në’ e tyre, transmeton KosovaPost. 

E para e Republikës  ka  mirëpritur votimin unanim  të  kësaj  marrëveshjeje në Kuvendin e Kosovës, duke thënë se po dëshmohet angazhim serioz i institucioneve të vendit drejt tranzicionit energjetik në Kosovë.

Reagimi i plotë:

Mirëpres mbështetjen njëzëri në Kuvendin e Republikës së Kosovës, ku sot u ratifikua marrëveshja ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të përfaqësuara nga Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC), për Programin e Kompaktit. Përveç konfirmimit të partneritetit strategjik me SHBA-të, vendimi i sotëm i Kuvendit paraqet angazhimin tonë institucional më serioz drejt trancizionit energjetik në Kosovë. Na priftë e mbara!

COMMENTS

x