fbpx

Vjosa Osmani akuzohet se e shkeli Kushtetutën, ia lejoi flamurin turk si zyrtar kryetarit të Mamushës

HomeLajmeKosovë

Vjosa Osmani akuzohet se e shkeli Kushtetutën, ia lejoi flamurin turk si zyrtar kryetarit të Mamushës

Prezantimi i flamurit të Turqisë si simbol zyrtar nga ana e kryetarit të Komunës së Mamushës, Adbdülhadi Krasniç, në një takim me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin, është përcjellë me kritika.

Publicisti Halil Matoshi ka thënë se një gjë e tillë është shkelje e Kushtetutës, teksa ka vënë theksin në Ligjin për Përdorimin e Simboleve Shtetërore.

“Shkelje e dyasnshme: Nga kryetari i komunës së Mamushës dhe nga Presidentja e vendit, e cila duket ashiqare që nuk e ka lexu Ligjin kodovar për simbolet!? Në nji komunë kosovare, sipas Ligjit duhet të ekspozohet vetëm flamuri i Kosovës dhe stema e komunës, kurse flamuri i nji shteti tjetër  (entiteti organizate multinaciinale si BE, NATO. Komiteti Olimpik) shpaloset gjatë vizitave të shtetarëve (ambasadorëve) të shtetit tjetër ose përfaqësuesëve të entitetit të caktuem, por jo kurrë në pritje të shefit të shtetit ku përket! Ky asht skandal protokolar dhe e qet keq Presidenten në raport me shtetin që e përfaqëson!”, ka shkruar Matoshi në ‘Facebook’.

x