fbpx

Viktimizohet Selakoviq: “Do të luftojmë për faqet tragjike të historisë sonë”

HomeLajmeRajoni

Viktimizohet Selakoviq: “Do të luftojmë për faqet tragjike të historisë sonë”

Nikola Selakoviq, ministër i Jashtëm i Serbisë është viktimizuar pasi presidentit serb, Aleksandar Vuçiq nuk i është lejuar ë hyjë në territorin e Kroacisë.

Vuçiq pa marrë leje nga autoritetet kroate donte të vizitonte Jasenovacin, lokacion për të cilin Serbia pretendon se gjatë luftës së dytë botërore janë vrarë serbë.

E Petkoviq thotë se “do të vazhdojnë të luftojnë për të vërtetën dhe për faqet tragjike të historisë së Serbisë”, raporton Tanjug.

Si kundërpërgjigjeje ndaj Zagrebit, Beogradi është zotuar se do të ketë kontrolle të rrepta për zyrtarët kroatë që hynë në territorin serb.

COMMENTS

x