fbpx

VIDEO| Putini ua shpërlanë trurin nxënësve rusë me propagandën për Ukrainën

HomeLajmeBota

VIDEO| Putini ua shpërlanë trurin nxënësve rusë me propagandën për Ukrainën

Vladimir Putin akuzohet për larjen e trurit të fëmijëve në Rusi me një version alternativ të realitetit. Presidenti rus përballet me pretendimet pasi takoi një grup fëmijësh me ‘IQ të lartë’ nga e gjithë Rusia në një shkollë në Kaliningrad në provincën me të njëjtin emër në bregdetin Baltik.

Putin, përgjegjës për vdekjen e mijëra njerëzve në Ukrainë, bëri një pyetje dhe përgjigje një orëshe dhe tha se ishte i tronditur që fëmijët nuk e dinin që Ukraina dikur ishte pjesë e Rusisë dhe Bashkimit Sovjetik.

Ai foli për “grusht shteti” të vitit 2014, në të cilin një president pro-rus u rrëzua në Ukrainë. I njohur si “Revolucioni i Dinjitetit”, ai pa Viktor Janukovich të rrëzuar si president, i akuzuar për grabitje të rreth 120 miliardë eurove nga vendi.

Një qeveri e re u përfshi në bazë të luftimit të korrupsionit dhe shpejt u bë gjithnjë e më aleate me Perëndimin. Rusia më pas pushtoi dhe aneksoi Gadishullin e Krimesë në shkurt dhe mars 2014, duke ndezur një luftë kundër separatistëve në rajonin fqinj Donbas.

Luftëtarët rebelë në Donestk dhe Luhansk ishin në gjendje të merrnin kontrollin e disa zonave të Ukrainës, të mbështetur nga Rusia.

Putin pretendon se përshkallëzimi aktual i konfliktit – ai filloi një pushtim të plotë në shkurt 2022 – është thjesht një ‘operacion special’ kundër një qeverie naziste në kufijtë e Rusisë.

Ky është një pretendim krejtësisht i rremë, por një gënjeshtër që Putini vazhdon t’u flasë njerëzve të tij për të justifikuar luftën.

Ai u tha fëmijëve se “Të gjithë mendojnë se një lloj agresioni po vjen nga pala ruse sot. Por askush nuk e kupton, askush nuk e di se, pas grushtit të shtetit në 2014, banorët e Donetskut, një pjesë e madhe e Luhanskut dhe Krimesë nuk donin të njohin grushtin e shtetit”.

Ai shtoi se “Kundër tyre filloi një luftë – dhe u zhvillua për tetë vjet. Në territorin e Ukrainës së sotme, ata filluan të krijojnë një enklavë anti-ruse që kërcënon vendin tonë. Prandaj, djemtë tanë, që po luftojnë atje, po mbrojnë si banorët e rajonit të Donbasit, ashtu edhe vetë Rusinë”, tha ai.

Një pjesë tjetër e justifikimit të Putinit është pikëpamja e tij e dukshme se Ukraina është ‘etnikisht ruse’.

Në vitin 2021, ai botoi një ese me 5,000 fjalë të titulluar “Mbi unitetin historik të rusëve dhe ukrainasve”, i cili pretendonte se njerëzit e të dyja vendeve janë “një popull”.

Putin dhe aleatët e Kremlinit pretendojnë se pasi Ukraina shpalli pavarësinë në vitin 1991, ajo nuk është një vend ‘i vërtetë’, pavarësisht viteve të historisë që e bashkoi vendin.

Duke pretenduar se “Rusia u grabit”, Putin arriti në përfundimin se “Unë kam besim se sovraniteti i vërtetë i Ukrainës është i mundur vetëm në partneritet me Rusinë”.

Takimi i shkollës vjen mes një shtytjeje nga Kremlini që shkollat të jenë më patriotike, me nxënësit që fillojnë javën duke ngritur flamurin rus dhe duke luajtur himnin kombëtar.

x