Video përmes të cilës tregohet sesi ukrainasit po mbrojnë vendin e tyre nga rusët

0 minutes, 53 seconds Read

Ushtria ukrainase çdo ditë e më shumë po ia dëshmon botës se janë “arrë e fortë” për Rusinë e Vladimir Putinit, që kishte menduar se do të arrijnë të pushtojnë Ukrainën për dy apo tri ditë.

E tani që kanë kaluar gati 14 muaj nga fillimi i pushtimit rus, Kievi vazhdon të mburret me sukseset në fushëbetejë, transmeton Telegrafi.

Kremlini ka humbur afro 200 mijë ushtarë nga fillimi i luftës, e këtë e dëshmojnë edhe shumë agjencia perëndimore të inteligjencës.

Në anën tjetër, është vullneti, organizimi i mirë si dhe armët e dhëna nga vendet perëndimore që ndihmuan ukrainasit të mbrohen me sukses nga rusët.

Deri më tani kanë marrë armë në vlerë prej dhjetëra miliarda dollarë, e një prej furnizuesve më të mëdhenj janë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Britania dhe shumë vende tjera perëndimore.

Videoja e publikuar më poshtë shfaq pamje nga aksionet e ushtrisë ukrainase, që tregojnë sesi po ia arrijnë ta mbrojnë vendin nga rusët. /Telegrafi

Publikime te ngjashme