fbpx
HomeLajmeKosovë

Vazhdon bilanci i rëndë i vdekjeve me koronavirus, edhe 10 të vdekur për 24 orë

Edhe 9 vdekje nga koronavirusi kanë ndodhur në 24 orët e fundit.

Kjo është dita e tretë me radhë ku Kosova po shënon numër të madh të të vdekurve me koronavirus, shkruan lajmi.net.

Me 10 vdekjet e 24 orëve të fundit, numri i të vdekurve në total ka shkuar në 237 raste, ndërsa në 40 për vetëm 3 ditët e fundit.

Gjatë 24 orëshit të fundit janë shëruar edhe 152 pacientë derisa raste të reja janë 224.

Kjo është komunikata e plotë:

152 TË SHËRUAR DHE 224 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 434 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 224 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 8.554 raste nga 36.943 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 236 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 152 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 4.730 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.588.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 70 raste, komuna Ferizaj 20 raste, komuna Prizren 20 raste, komuna Fushë Kosovë 16 raste, komuna Kaçanik 13 raste, komuna Vushtrri 10 raste, komuna Mitrovicë 9 raste, komuna Gjilan 8 raste, komuna Lipjan 7 raste, komuna Podujevë 7 raste, komuna Drenas 6 raste, komuna Skenderaj 6 raste, komuna Dragash 5 raste, komuna Malishevë 5 raste, komuna Suharekë 5 raste, komuna Pejë 4 raste, komuna Klinë 3 raste, komuna Viti 3 raste, komuna Gjakovë 2 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Obiliq 2 raste dhe komuna Shtime 1 rast./Lajmi.net

COMMENTS

x