Connect with us

Bota

Ukraina thotë se Putini është Satanai e patriarku i Moskes Kirill është Djalli!

Publikuar

me

“Nëse nuk keni marrëdhënie me Rusinë, atëherë zyrtarisht hiqni dorë nga ajo dhe thoni se … Putin është Satanai dhe Patriarku i Moskës, Kirill, është gjithashtu një djall.”

Oleksiy Danilov, Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Ukrainës, nuk i përbuz fjalët e tij, duke i bërë thirrje Kishës Ortodokse të vendit të tij që të distancohet nga regjimi i Moskës.

44-vjeçari Danilov i bëri këto deklarata therëse në një intervistë në televizionin e Kishës Ortodokse të Ukrainës, në sfondin e polemikave për qëndrimin e tij ndaj njw manastiri ortodoks me famë botërore në Kiev, shkruan gazeta gjermane Bild.

Manastiri është ndërtuar në një kodër në bregun e djathtë të Dnieperit. Aktualisht, juridiksioni i sitit ndahet midis Muzeut Shtetëror, Monumentit Historiko-Kulturor Kombëtar të Kyiv-Pechersk dhe Kishës Ortodokse të Ukrainës.

Që nga themelimi i tij në 1051, manastiri është bërë qendra “numër 1” e Kishës Ortodokse Lindore në Evropën Lindore.

Megjithatë, deri në maj, Kisha Ortodokse e Ukrainës ishte nën Patriarkanën e Moskës. Në atë kohë, megjithatë, ajo ndërpreu zyrtarisht lidhjet me Kishën Ortodokse Ruse, duke dënuar ashpër agresionin e Putinit.

“Rusët nuk duhet t’i shohin ukrainasit si armiq,” argumenton Oleksiy Danilov, duke shtuar gjithashtu se nuk është hera e parë që Patriarku i Moskës, Kirill, bëhet “karrem” për Kremlinin.

Botimi gjerman raporton gjithashtu se qiraja e kishës për Manastirin e Shpellave në Kiev skadon me ardhjen e vitit të ri.

Kreu i manastirit, Pavel Lebed, iu drejtua presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, duke kërkuar ndërhyrjen e tij për të mos ndryshuar regjimin.

Reklama