Connect with us

Bota

Ukraina sulmlon me dron bazën e bombarduesve rusë, sulmi sjellë tre viktima në radhën ruse! (Video)

Publikuar

me

Një sulm ukrainas me dron në një bazë ajrore për bombarduesit në Rusinë jugore ka lënë të vdekur tre persona, thotë Moska.

Mbrojtja ajrore rrëzoi dronin pranë bazës Engels, por rënia e mbeturinave plagosi për vdekje tre staf teknik, tha ministria e mbrojtjes.

Ushtria ukrainase nuk e pranoi zyrtarisht sulmin e fundit, por zëdhënësi i forcave ajrore Yuriy Ihnat tha se shpërthimet ishin rezultat i asaj që Rusia po bënte në tokën ukrainase.

Mediat sociale herët të hënën postuan video të shpërthimeve dhe sirenave ajrore në afërsi të aeroportit Engels.

Baza ajrore Engels është përdorur në mënyrë të përsëritur nga Rusia për të kryer sulme me raketa në objektiva të ndryshëm në Ukrainë që kur Moska filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt.

Kremlini e ka akuzuar Ukrainën se ka sulmuar territorin e saj më parë, por incidentet e fundit kanë ndodhur shumë më thellë në territorin rus.

Reklama