fbpx

Udhëkryqi malazez, Azem Vllasi: Ky është mesazhi im për Dritan Abazoviçin

HomeLajmeRajoni

Udhëkryqi malazez, Azem Vllasi: Ky është mesazhi im për Dritan Abazoviçin

Avokati dhe njohësi i rrethanave politike, Azem Vllasi, ka këshilluar liderin e lëvizjes URA, Dritan Abazoviç, që nuk duhet të krijojë një koalicion me forcat pro-serbe dhe se institucionet e reja duhet t’i krijojë duke bashkëpunuar me partinë e Milo Gjykanoviqit, raporton Gazeta Express.

Vllasi e konsideron si të pakonceptueshëm faktin që Abazoviç pas zgjedhjeve dëshiron që të shkoj në koalicion me parti pro-serbe, që sipas Vllasit dëshirojnë të devijojnë rrugën e Malit të Zi drejt integrimeve euro-atlantike dhe që janë parti nën gjirin e Serbis dhe Rusisë.

Këto deklarata Vllasi i ka bërë për “Radiosarajevo.ba”

Vllasi i tha medias së Sarajevës, aty ku Abazoviç ka studiuar e është diplomuar, se është e pakonceptueshme që ai, Abazoviç, të hyjë në një koalicion me një formacion Kishë-Cetnik-Rusi që “kurrë nuk e fshehu faktin se synon të marrë Malin e Zi në krahët e Serbisë dhe Rusisë dhe kështu të devijojë nga rruga e Evropës integrimi dhe vlerat “.

“Mendoj se Abazoviç do të gjendej në një pozitë shumë të mirë në një koalicion me DPS-në, apo edhe më mirë të mbetej në opozitë fare sesa të bashkëpunojë me ata që ka synime dhe aspirata komplet të kundërta”, ka thënë Vllasi.

“Si student i Sarajevës, ai duhet të dijë se çfarë krmesh ka prodhuar ideologjia çetnike te Serbisë së Madhe, sidomos kundër boshnjakëve dhe jo-serbëve të tjerë në Bosnjë, se si Sarajeva u msakrua nga forcat çetnike…Sarajeva ku ai më vonë studioi. Ai gjithashtu duhet të dijë se e njëjta politikë e Serbisë së Madhe u ndoq dhe ndaj shqiptarëve në Kosovë. Me opozitën çetnik serbo-ruse që tani do të merrte pushtetin në Podgoricë, ai u bashkua vetëm nga kritikat dhe sulmet e pamëshirshme ndaj qeverisë aktuale në Mal të Zi,” tha Vllasi.

Sidoqoftë, ai beson se motivet e Abazoviçit ndryshojnë nga pjesa pro-serbe dhe pro-ruse e opozitës malazeze dhe se “ai e kupton këtë”.

Sipas tij, Abazoviç, natyrisht, mund të ketë një qëndrim kritik ndaj mënyrës aktuale të ushtrimit të pushtetit në Malin e Z

Në fund Vllasi ka thënë se nuk mund të besojë që Abazoviç mund të dalë kundër interesave të shqiptarëve dhe të Malit të Zi.

COMMENTS