fbpx

U përdorën kallashnikov e pushkë gjuetie, zbardhen detaje të reja për vrasjen në Baks të Skenderajt

HomeLajmeKosovë

U përdorën kallashnikov e pushkë gjuetie, zbardhen detaje të reja për vrasjen në Baks të Skenderajt

Policia e Kosovës për rajonin e Mitrovicës ka dalë me komunikatë të zgjeruar lidhur me vrasjen që ka ndodhur sot në fshatin Baks të Skenderajt.

Sipas policisë së Kosovë në rast janë përfshirë disa persona dhe si pasojë e të shtënave me armë zjarri janë plagosur tre persona, dy prej tyre janë dërguar në QKUK për trajtim, ndërsa njëri si pasojë e plagëve nga arma e zjarrit ka humbur jetën.

Policia e Kosovës gjithashtu ka njoftuar se personi i dyshuar që është dorasi ka kërkuar tretman mjekësor në QKMF në Drenas, ndërsa thuhet se është arrestuar edhe një person tjetër i dyshuar për përfshirjen në rast.

Policia ka sekuestruar dy armë: Një armë automatike AK-47 dhe një pushkë gjuetie.

Ky është njoftimi i plotë:

Sot më, 23 Korrik 2022, policia në Skenderaj ka pranuar informatën për të shtëna me armë zjarri në fshatin Baks të Skenderajt Me të pranuar informacionin, në vendin e ngjarjes me urgjencë kanë dalë të gjitha njësitet kompetente policore.

Nga informatat e para nga vendi i ngjarjes është kuptuar se në rast ishin përfshirë disa persona, ku si pasojë e të shtënave me armë zjarri tre persona ishin të plagosur. Dy persona ishin dërguar për tretman mjekësor në QKMF-Skenderaj, ku njëri prej tyre si pasojë e plagëve nga arma e zjarrit kishte humbur jetën dhe mjeku kujdestar ka konfirmuar vdekjen e tij ndërsa i plagosuri tjetër është transferuar për tretman mjekësor në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK) në Prishtinë.

Ndërkohë policia është njoftuar se një person tjetër kishte kërkuar tretman mjekësor në QKMF në Drenas dhe pas trajtimit fillestar mjekësor, në shoqërim të policisë është dërguar për trajtim të mëtutjeshëm në SHSKUK dhe është nën përcjelljen e policisë pasi që sipas informatave fillestare mund të jetë i dyshuar potencial në këtë rast. Gjithashtu është arrestuar edhe një person tjetër dhe do të intervistohet në cilësinë e personit të dyshuar për përfshirjen në këtë rast.

Njësia e hetimeve Rajonale ka kryer bastisje në dy lokacione dhe ka sekuestruar dy armë: një armë automatike AK-47 dhe një pushkë gjuetie. Njësia e Hetimeve Rajonale së bashku me prokurorin e shtetit janë në vendin e ngjarjes ku është duke u bërë ekzaminimi i vendit të ngjarjes dhe do të ndërmerren të gjitha veprimet e nevojshme procedurale për zbardhjen e plotë të rrethanave të këtij rasti.

COMMENTS

x