fbpx

Trupat ruse largohen përfundimisht nga Khersoni

HomeLajmeBota

Trupat ruse largohen përfundimisht nga Khersoni

Forcat ruse kanë përfunduar tërheqjen e tyre nga rajoni Kherson i Ukrainës në perëndim të lumit Dnipro, tha të premten Ministria ruse e Mbrojtjes.

“Në drejtim të Khersonit, lëvizja e njësive ushtarake ruse në bregun e majtë të lumit Dnipro u përfundua mëngjesin e sotëm”, tha ministria në kanalin e saj zyrtar Telegram.

“Asnjë pjesë e vetme e pajisjeve ushtarake apo armatimit nuk mbeti pas”, thuhet në deklaratë, duke iu referuar anës perëndimore të lumit. “Të gjithë ushtarakët rusë janë zhvendosur në bregun e majtë të Dnipros”, shtoi ajo.

Imazhet dhe videot në rrjetet sociale të premten treguan se Ura Antonivskyi, kanali kryesor mbi lumin Dnipro në rajonin Kherson, ishte shkatërruar.

Një imazh që qarkulloi të premten tregoi një flamur ukrainas në qendër të Khersonit, megjithëse nuk ka asnjë sugjerim që ushtria ukrainase është ende në atë qytet.