fbpx

Trazirat në Kapitol, zbulohen detaje rrëqethëse. Trump kërkoi varjen e Mike Pence

HomeLajmeBota

Trazirat në Kapitol, zbulohen detaje rrëqethëse. Trump kërkoi varjen e Mike Pence

Ish-presidenti Donald Trump orkestroi trazirat e viti të kaluar në Kapitol, në një përpjekje për grusht shteti. Kështu u tha në seancën e parë publike të komisionit që po heton sulmin ndaj Kongresit Amerikan nga ana e mbështetësve të Donald Trump, pas pretendimeve të ish-presidentit për manipulim të zgjedhjeve.

Liz Cheney, zëvendëskryetare e komisionit tha se Trump kishte qenë nxitës i trazirave. Komisioni zbuloi detaje rrëqethëse, që sugjeronin se atëherë kreu i Shtëpisë së Bardhë, ishte pajtuar me thirrjet se zëvendësi i tij, Mike Pence duhej të varej.

“Presidenti besonte se mbështetësit e tij në Kapitol, po bënin atë që duhej të bënin. Kështu i tha stafit që i lutej të qetësonte turmën dhe ta udhëzonte të largohej. Presidenti tha “ndoshta mbështësit tanë kanë të drejtë. Mike Pence e meriton këtë”, tha Liz Cheney

“6 janari i vitit 2021 ishte kulmimi i një grushti të dështuar shteti, një përpjekje e pacipë për të përmbysur qeverinë. Dhuna nuk ishte aksident. Ajo përfaqësoi mundësinë e fundit të dëshpëruar të Trump për të penguar transferimin e pushtetit”, deklaroi Bennie Thompson.

Pas një viti hetime, komisioni i drejtuar nga demokratët e dhomës së përfaqësuesve, nisi seancën në mbrëmjen e së enjtes, duke shfaqur klipe të intervistave që kishte kryer me pjestarë të rrethit të ngushtë të Trump.

Ish-prokurori i përgjithshëm, Bill Barr, dëshmoi se vazhdimisht i kishte thënë ish-presidentit se pretendimet për vjedhje të votave ishin të gabuara.

“Ia bëra të qartë se nuk jam dakord me idenë se zgjedhjet janë vjedhur dhe se këto pretendime ishin thjesht të pavërteta”, tha Barr.

Seanca përfshiu gjithashtu një intervistë të Ivanka Trump, vajza e manjatit të pasurive të patundshme, e cila tha se e kishte pranuar refuzimin e Barr lidhur me teorinë konspirative të të atit. “Unë e respektoj prokurorin e përgjithshëm, kështu e pranova atë që ai tha”.

Para nisjes së seancës publike, e para nga 6 të tilla që pritet këtë muaj, Trump e sulmoi atë duke e quajtur mashtrim politik.

Ish-presidenti ka sugjeruar në daljet publike se po mendon të rikandidojë për Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e 2024-s.

COMMENTS

x