fbpx

Tiramisu me banane

HomeKuzhina

Tiramisu me banane

Kombinimi i bananes dhe kokosit do t’ju bëjë që sërish ta kërkoni

Përbërësit:

– 4 banane;
– 500 g djathë maskarpone;
– kripë sa mund të kapet me gishta;
– 80 g sheqer pluhur;
– 3 vezë;
– 1 paketim sheqer vaniljeje;
– 2 paketime biskota;
– ¼ e litrit qumësht kokosi;
– ¼ e litrit liker kokosi.

Përgatitja:

▪ Tundni vezët, sheqerin, kripën dhe sheqerin e vaniljes dhe shtoni tretjen e shkumëzuar.

▪ Shtoni djathin maskarpone lugë pas luge.

▪ Përzieni qumështin dhe likerin e kokosit dhe në të njomni mirë biskotat.

▪ Radhisni në tepsi apo në gota për desert me krem pastaj bananet e prera në feta.

▪ Shtresa e fundit le të jetë kremi.

▪ Tiramisun futeni në frigorifer që qëndrojë gjatë natës.

▪ Qiteni desertit pluhur kakaoje.

▪ Shijojeni

COMMENTS