fbpx

Të paktën tre të vdekur, pamje dhe detaje të tjera rreth sulmit me dronë në kryeqytetin Ukrainas Kiev

HomeLajmeBota

Të paktën tre të vdekur, pamje dhe detaje të tjera rreth sulmit me dronë në kryeqytetin Ukrainas Kiev

Të hënën herët në mëngjes, ndërsa familjet po përgatiteshin të fillonin javën e tyre, valët e dronëve shpërthyes goditën kryeqytetin e Ukrainës.

Shpërthimet bënë jehonë në të gjithë Kievin, duke ua vënë flakën ndërtesave dhe duke i dërguar njerëzit të vrapojnë drejt strehimoreve.

Si pasojë, përveç dëmeve materiale, të paktën tre persona u vranë, shkruan Al Jazeera.

Sipas Associated Press, dronët duket se përfshinin Shahed të prodhuar nga Irani, megjithëse qeveria e Iranit e ka mohuar këtë.

Ndërkohë postimet e videove në mediat sociale treguan dronët që gumëzhinin mbi kryeqytet dhe tymi që ngrihej në dritën e hershme të mëngjesit.

Zhurma e të shtënave të vazhdueshme mund të dëgjohej gjithashtu, në atë që duket të jetë një përpjekje për të rrëzuar një dron.

Rusia dyshohet se po përdor “Shahed” të prodhuar nga Irani – duke i riemëruar ata Geran-2 – dronë që përmbajnë një ngarkesë shpërthyese dhe mund të qëndrojnë mbi objektiva përpara se të sulmojnë.

Krahët e tyre të veçantë në formë A i bëjnë ato lehtësisht të identifikueshme.