fbpx

Sveçla thotë se deri më tani në Policinë e Kosovës janë paraqitur 578 dorëheqje

HomeLajmeKosovë

Sveçla thotë se deri më tani në Policinë e Kosovës janë paraqitur 578 dorëheqje

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, në konferencën e mbajtur bashkë me kryeministrin, Albin Kurti, ka treguar se sa zyrtarë policorë serbë janë dorëhequr deri më tani.

“Deri më tani në Policinë e Kosovës, në zonën e Drejtorisë rajonale në stacionet në veri, janë pranuar njoftimet për dorëheqje nga stafi i uniformuar dhe stafi civil nga komunitetit serb, ku zyrtarisht janë paraqitur 578 dorëheqje prej të cilave 461 nga Policia e rendit publik, 107 nga Polica kufitare, dhe 10 nga hetimet”, është shprehur Sveçla.

Sipas tij dorëheqjet vijnë si pasojë e kërcënimeve e shantazheve që ata zyrtarë policorë kanë marrë.

Sipas tij qëllimi i veprimeve të Listës Serbe dhe grupeve të caktuara në veri të vendit, kanë për qëllim destabilizimin e vendit.

Ai ka thënë se nuk është hera e parë që Serbia përdorë strukturat ilegale, kur serbët i janë përgjigjur pozitivisht ftesave dhe vendimeve legjitime të institucioneve të vendit.

“Që nga viti 2011, prej kur ka nisur procesi i konvertimit të tarave janë djegur, 56 automjete të qytetarëve serbë”, ka theksuar Sveç