fbpx

Studimi: Personat obez kanë rrezik 48% më shumë të vdesin nga Covid-19

HomeLifestyle

Studimi: Personat obez kanë rrezik 48% më shumë të vdesin nga Covid-19

Njerëzit obez kanë 48 përqind më shumë të ngjarë të vdesin nga Covid-19 sesa njerëzit me peshë normale, sipas hulumtimit.

Shkencëtarët analizuan të dhënat mjekësore, duke zbuluar se të qenit mbipeshë të rëndë gjithashtu rrit rrezikun e shtrimit në spital më shumë se dyfish (113 përqind). Njerëzit gjithashtu kishin 74 përqind më të predispozuar të përfundonin në kujdes intensiv nëse kishin peshë të madhe, shtoi studimi.

Shkencëtarët thanë se sheqeri i tepërt në gjak dhe ënjtja në enët e gjakut, të cilat janë më të zakonshme tek njerëzit me mbipeshë, ndërhyjnë në qelizat imunitare, duke e bërë kështu të pamundshme luftimin e infeksionit.

Ata janë gjithashtu më të vështirë për t’u trajtuar në kujdesin intensiv sepse oksigjenoterapia dështon si trajtim për shkak të peshës së madhe. /Lajmi.net/

COMMENTS

x