fbpx

Studimi: Helmi i bletës vret qelizat e kancerit të gjirit në laborator

HomeLifestyleShendetësi

Studimi: Helmi i bletës vret qelizat e kancerit të gjirit në laborator

Shkencëtarët australianë kanë zbuluar se helmi i bletës shkatërron qelizat agresive të kancerit të gjirit në laborator.

Helmi – dhe përbërja melitin që përmban – është përdorur kundër dy llojeve të kancerit që përndryshe është e vështirë për t’u trajtuar. Shkencëtarët thonë se zbulimi është “emocionues”, por që kërkohen kërkime të mëtejshme.

Helmi i bletës gjithashtu ka veti antikanceroze në lloje të tjera të kancerit, të tilla si melanoma, shkruan BBC.

“Ekstraktet e bletëve janë gjetur të jenë “jashtëzakonisht të fuqishme””, tha Chiara Duffy, një shkencëtare 25-vjeçare e cila udhëhoqi një studim nga Instituti Harry Perkins për Kërkime Mjekësore, botuar në revistën Nature Precision Oncology.

Helmi i mbi 300 bletëve dhe mjaltit u testua. Është përcaktuar se një përqendrim i caktuar i helmit vret qelizat kancerogjene brenda një ore, me dëmtime minimale të qelizave të tjera. Është zbuluar gjithashtu se toksiciteti i helmit rritet në doza të ndryshuara.

Kanceri i gjirit është lloji më i zakonshëm i kancerit që prek gratë në të gjithë botën.

Edhe pse ka mijëra përbërës kimikë që mund të luftojnë qelizat kancerogjene në laborator, shkencëtarët thonë se ka pak që mund të prodhohen si ilaç.

COMMENTS