fbpx

Studim: Zbulohet mënyra se si Covid-19 ndikon në tru

HomeLifestyle

Studim: Zbulohet mënyra se si Covid-19 ndikon në tru

Një nga aspektet më bezdisëse të koronavirusit të romanit është vetëm sa sisteme organesh ndikohen gjatë rrjedhës së. Kemi dëgjuar për zemrën, mushkëritë dhe simptomat e frymëmarrjes, por një mister në rritje është ndikimi i tij në sistemin nervor.

Një nga pasojat më të rrezikshme të koronavirusit është se ajo dëmton disa organe të trupit si zemra, mushkëritë, frymëmarrjen etj.

Por një studim ka zbuluar se Covid-19 ndikon edhe në sistemin nervor. Virusi mund të çojë në komplikime neurologjike si delirium, inflamacion të trurit, goditje në tru dhe dëmtim të nervit. Në një studim të University College në Londër të botuar në fillim të këtij muaji, 10 nga 43 pacientë kishin “mosfunksionim të përkohshëm të trurit” dhe delirium, ndërsa 12 kishin inflamacion të trurit, tetë kishin goditje në tru dhe tetë kishin dëmtime nervore.

Një tjetër punim i botuar muajin e kaluar në “The Lancet Psychiatry” studioi 153 pacientë në Britani të Madhe dhe zbuloi se edhe ata më të rinj se 60 vjeç mund të kishin psikozë, depresion ose goditje në tru.

Koronavirusi ndikon gjithashtu në tru dhe nerva

Ndër simptomat më të zakonshme neurologjike janë humbja e erës dhe shijes, të cilat mund të jenë të dhëna të para që dikush është infektuar me Covid-19.

Simptoma të tjera të mundshme përfshijnë dhimbje koke, marramendje, humbje të vetëdijes, dobësi, konfiskime, paralizë, goditje në tru etj.

Ne e dimë se virusi përhapet përmes grimcave në ajër, kështu që së pari hyn në trup përmes hundës dhe gojës. Kur kjo ndodh, është e mundur që virusi potencialisht të kalojë pllakën cribriform, kockën në pjesën e sipërme të hundës, për të arritur në llambën e nuhatjes që strehon nervin nuhatës dhe degët e tij. Nëse virusi dëmton këto nerva, një person mund të humbasë ndjenjën e tij të nuhatjes. Virusi gjithashtu parandalon fibrat nervore të transmetojnë sinjale në tru dhe bën që një person të humbasë ndjenjën e tij të shijes. /CNN

COMMENTS