fbpx

Smith do hetoj Trumpin, kjo ishte edhe arsyeja e dorëheqjes së tij nga pozita e kryprokurorit special në Hagë!

HomeLajmeBota

Smith do hetoj Trumpin, kjo ishte edhe arsyeja e dorëheqjes së tij nga pozita e kryprokurorit special në Hagë!

Jack Smith ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryeprokurorit në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë.

Ai është emëruar në pozitë të re, atë të Këshilltarit Special nga ana e Prokurorit të Përgjithshëm, Merrick B. Garland.

Smith dy procese për t’i hetuar dhe njëri lidhet direkt me ish-Presidentin e ShBA-së, Donald Trump, i cili ditë më parë ka zyrtarizuar kandidaturën për Shtëpinë e Bardhë, transmeton KlanKosova.tv.

Pika kyçe këtu është hetimi i ndërhyrjes ose jo në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.