Connect with us

Bota

Shkon në 28 numri i viktimave në SHBA nga stuhia e dëborës, meterologët: Do të përkeqësohet gjendja

Publikuar

me

Një stuhi vdekjeprurëse dëbore përfshiu Buffalo, Nju Jork sot, duke bllokuar njerëzit në makinat e tyre dhe duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike.

Nga vala e motit të keq që ka prekur një pjesë të madhe të Shteteve të Bashkuara , deri më tani kanë humbur jetën 28 ​​persona , sipas numërimit të rrjetit NBC News.

Sherifi i kontesë Erie të Nju Jorkut, Mark Polonkarz, tha se numri i të vdekurve nga stuhia në zonën e Buffalo tani është në shtatë. Bora sot në këtë zonë të Nju Jorkut perëndimor ka arritur në një thellësi prej 1.2 metrash . Në mëngjes u gjetën katër trupa, disa në makina dhe të tjerë në grumbuj dëbore në anë të rrugës. Ekziston rreziku që numri i viktimave të rritet.

“Këto nuk janë Krishtlindjet që shpresonim apo prisnim, por përpiquni t’i shijoni sa mundeni sot. Ngushëllimet e mia më të thella për familjet që kanë humbur të dashurit”, shkroi ai në Twitter.

Guvernatori i Nju Jorkut Kathy Hokul i tha një gazetari se ajo është në kontakt me Shtëpinë e Bardhë dhe se administrata e Presidentit Joe Biden do t’i përgjigjet kërkesës së shtetit për të shpallur një gjendje emergjence. “Do të hyjë në histori si stuhia më shkatërruese në Buffalo. Është me përmasa historike dhe ne jemi vetëm në gjysmë të stuhisë”, tha Hokul.

Stuhia e fuqishme e dimrit që solli temperaturat polare nga Luginat e Madhe veriore në kufirin me Meksikën po lëviz sot drejt lindjes pasi la miliona pa energji elektrike dhe bëri që mijëra fluturime të anulohen në mes të sezonit të festave.

Deri herët këtë mëngjes, më shumë se 200,000 shtëpi dhe biznese ishin pa energji elektrike në Bregun Lindor , Teksas dhe shtetin e Uashingtonit, një numër dramatikisht më i ulët se 1.8 milionë, sipas faqes së internetit PowerOutage.us. Në Buffalo, 16% e banorëve ishin pa energji sot.

Deri në mesditë, më shumë se 1,500 fluturime ishin anuluar në të gjithë SHBA , raportoi uebsajti i specializuar FlighAware.

Temperaturat e mëngjesit të Krishtlindjeve ishin nën mesataren për sezonin në SHBA qendrore dhe lindore. Kushtet e ngrirjes u shtrinë deri në bregun e Gjirit të Meksikës, sipas meteorologut të Shërbimit Kombëtar të Motit (NWS), Rich Otto.

Në Florida të Jugut , iguanat po binin nga pemët pasi u paralizuan nga i ftohti, termometri ra në 7 gradë Celsius, sipas banorëve që postuan foto të zvarranikëve fatkeq në Twitter.

Në qarkun Erie, rreth 500 shoferë u bllokuan në automjetet e tyre gjatë natës së premte në të shtunë dhe Garda Kombëtare u thirr për t’i ndihmuar në shpëtimin e tyre, tha Polonkarz. Një shtetrrethimi në të gjithë qarkun mbetet në fuqi edhe sot.

Në aeroportin Buffalo bora ka arritur sot në 109 cm. Të hënën në mëngjes pritet të shtohen edhe 30-60 centimetra të tjerë, tha Otto.

Erërat në zonë janë aq të forta sa “formohen topa bore”, tha Allie Lawson, 34 vjeç, e cila ka jetuar në Buffalo për tetë vjet. “Mbrëmë nuk pamë asgjë përtej pragut të shtëpisë” dhe situata është e tillë që as borëpastruesit nuk mund të dalin në rrugë, shtoi ai.

Në Kentaki, zyrtarët konfirmuan të paktën tre vdekje në lidhje me motin e rëndë. Të paktën katër persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë janë plagosur në Ohajo. Një grumbull me 50 makina mbylli Turnpike Ohio në të dy drejtimet pranë Toledos të premten.

Pothuajse kudo, nga Denveri në Çikago, janë hapur strehimore për të mirëpritur njerëzit që kanë nevojë për ngrohtësi dhe mbrojtje nga rreziku i hipotermisë.

Në El Paso, Teksas, emigrantë të dëshpëruar nga Meksika shkuan në kisha, shkolla dhe një qendër komunitare për ngrohtësi, tha Rosa Falcon, një edukatore dhe vullnetare. Por disa zgjodhën të qëndronin jashtë pavarësisht temperaturave të ftohta, nga frika se do të tërhiqnin vëmendjen e autoriteteve të imigracionit, shpjegoi ai. /abcnews.al

Reklama