fbpx

Serbia në panik: Shqiptarët po marrin gjithçka, kjo është dëshmia e përkrahjes ndaj Milo-s

HomeRajoni

Serbia në panik: Shqiptarët po marrin gjithçka, kjo është dëshmia e përkrahjes ndaj Milo-s

Gazeta serbe “alo.rs”, në një shkrim të tyre kanë thënë se shqiptarët po planifikojnë të marrin gjithçka, e me gjuhë të urrejtjes shkruajnë se po “planifikojnë të plaçkisin gjithçka serbe”.

Ata këtë shkrim e lidhin me mbështetjen e shqiptarëve për Milo Gjukanoviq në Mal të Zi, e në theks të veçantë mbështetjen e Edi Ramës.

“Edhe pse udhëheqja e shtetit malazez, e udhëhequr nga Milo Gjukanoviq, po përpiqet në çdo mënyrë të përfshijë Serbinë në lojërat e saj parazgjedhore. E vërteta e vërtetë u zbulua në fund të fushatës zgjedhore. Në një panik pas dëshmisë së bashkëpunëtorit më të ngushtë të Gjukanoviç, Svetozar Maroviç, deri dje në lidhje me natyrën mafioze të regjimit malazez, Milo kërkoi mbështetjen e publikut nga miku i tij i madh Edi Rama. Dje, Kryeministri shqiptar iu drejtua publikut në serbisht, duke falënderuar Gjukanoviç që ekziston”, thuhet në artikullin egazetës serbe.

Ky medium serb shpreh revoltën që pse shteti Malazez e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

“Rama padyshim nuk mund të rendiste publikisht të gjitha “punët” e zakonshme për të cilat ai falënderon Gjukanoviçin, por ka shumë politikë, nga njohja e Kosovës dhe mbështetja për shtetin e rremë në institucionet ndërkombëtare e deri tek meritat e Milo-së për forcimin e pozitës së shqiptarëve në Mal të Zi, të cilët janë në Tuz ku ata morën komunën, dhe kryeqyteti i tyre u kërkua kryesisht nga rusët në brigjet e Malit të Zi”.

Ata thonë se Rama e përmendi në gjuhën serbe sloganin e zgjedhjeve të Gjukanoviqit.

“Për shkak të gjithë kësaj, Rama ndërhyri drejtpërdrejt në zgjedhjet malazeze, duke u përpjekur të mbronte Milo në të gjitha mënyrat e mundshme, dhe kështu interesat e tij kombëtare dhe të biznesit. – Faleminderit, i dashur Milo, për ekzistuesin – tha Rama dhe shtoi se presidenti aktual malazez duhet të jetë krenar për atë që ka bërë për vendin e tij deri më tani. Ndjenja, thotë ai, për një lidhje të thellë dhe të sinqertë midis dy vendeve, Shqipërisë dhe Malit të Zi, dhe dy partive të tyre motra, Rama uroi që Gjukanoviq e partia e tij të fitojë në zgjedhjet e ardhshme. Në serbisht të qartë, Rama tha: “Me vendosmëri për Malin e Zi”, që është slogani i fushatës zgjedhore të Milo-s”, shkruan tutje mediumi serb.

COMMENTS

x