fbpx

Scholz i ‘irrituar’ për ofertën e Turqisë për t’iu bashkuar organit të sigurisë të udhëhequr nga Rusia dhe Kina

HomeLajmeBota

Scholz i ‘irrituar’ për ofertën e Turqisë për t’iu bashkuar organit të sigurisë të udhëhequr nga Rusia dhe Kina

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të martën se ishte “shumë i irrituar” për përpjekjet e Turqisë për t’u bashkuar me një organ sigurie të Azisë Qendrore të dominuar nga Rusia dhe Kina.

Presidenti turk Tajip Erdogan tha të shtunën se ai synonte anëtarësimin në Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait për Turqinë, e cila është gjithashtu një anëtare e aleancës ushtarake të NATO-s, raporton Reuters.

“Kjo nuk është një organizatë që po jep një kontribut të rëndësishëm për një bashkëjetesë të mirë globale,” tha Scholz në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork pas takimit me Erdogan.

“Kështu që unë jam shumë i irrituar për këtë zhvillim. Por në fund, është e rëndësishme të biem dakord për atë që na shtyn për të bërë të qartë se lufta ruse në Ukrainë mund të mos jetë e suksesshme”, tha ai sipas një transkripti të një konference shtypi.

x