Samiti i G7, Biden: Synimi i Putinit, përçarja e Perëndimit

HomeLajmeBota

Samiti i G7, Biden: Synimi i Putinit, përçarja e Perëndimit

Samiti i G7 po dominohet nga diskutimet mbi pushtimin e Rusisë dhe se si mund të mbështetet Ukraina.

Udhëheqësit pritet të premtojnë mbështetje të mëtejshme ushtarake për Kievin dhe të vendosin më shumë sanksione ndaj Moskës

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka bërë thirrje për unitet, si në G7 ashtu edhe në NATO, përballë pushtimit të Rusisë, duke thënë se Putini kërkon përçarjen e Perëndimit, por nuk ja ka dalë.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se uniteti mbi Ukrainën ishte mesazhi i qartë i G7 për presidentin rus Vladimir Putin.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka bërë thirrje që Perëndimi të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe të jetë i sinqertë në lidhje me implikimet që mbështetja mund të ketë për kombet e tyre.

COMMENTS

x